5 Ocak 2015 Pazartesi

KUKLACI - Süreyya Operasında


İstanbul Devlet Opera ve Balesinin çocuk müzikalini 14.aralıkta izledik, çok beğendik. Geçen senelerde aynı sahnede çocuk balesi Fındıkkıranı izlemiştik. Süreyya Operası zaten kendisi bir sanat eseri, gir içine tavanı duvarları seyret. Çocuğu o binadan içeri sokmak bile yeterli bence, büyülü bir dünya. Poyraz merdivenlerden sahneden, tavandan çok etkilendi, anne burası çok değişik :) diye ifade etti kendini.
 
Kuklacı başarılı bir çocuk temsili, oyunda hem opera sanatçıları rol alıyor hemde konservatuar öğrencisi çocuklar. Özellikle çocuklara bayıldım, öyle tatlılardı ki, tam önümüzde çocuklardan birinin babası oturuyordu, büyük bir hayranlıkla izliyordu :)
 

Oyun 2 perde, Poyraz artık 5 yaşına geldiği için sonuna kadar sıkılmadan izleyebiliyor, daha küçük yaşlar için ara veren oyunlar pek iyi olmuyor ara verilince dikkatleri dağılıyor. Oyun aslında Pinokyo'nun hikayesi. Konusu şöyle:

Kukla olan Pinokyo akıllı ve sessiz bir çocuk olmak istemesine rağmen , yaramazlık ve tembellik alışkanlıklarını bırakmaz. Bu huyları onun başına olmadık işler açar.Tahtadan bir kukla olarak yaratılan Pinokyo'nun tek isteği, kuklacı Gepetto dedesinin dilediği gibi, gerçek bir çocuk olmaktır. Ama bunu elde edebilmesi için kötü huylarından vazgeçmesi gerekecektir. Bunun için Gepetto'nun sevgi dolu yuvasından ayrılıp dünyayı keşfetmek üzere eğitici bir yolculuğa çıkar.Bu yolculuk sonunda Pinokyo mavi peri tarafından gerçek bir çocuğa dönüştürülür.
 3-10 yaş arasına hitap eder.
 
 
Süreyya Operasında oynayan çocuk oyunları için bilet bulmak oldukça zor, biletler 1 ay önceden satışa çıkıyor ve çıktığı anda bitiyor. Biletleri gişeden alabileceğiniz gibi üye olarak online sitelerinden de alabilirsiniz.
https://secure.dobgm.gov.tr/opera2013/devopera.aspx
Oyun bu sezon, 18-25 Ocak.2015 ve 1,8,15.Mart.2015 tarihlerinde oynayacak, bilet almak isterseniz bu tarihlerden 1 ay once gişeden yada websitelerinden almalısınız yoksa bilet bulmanız imkansız.
Poyraz ve ben oyunu çok beğendik, sizde bu büyülü atmosferde bir oyun izlemek isterseniz tavsiye ederim.

1 yorum:

  1. 18 Ocak'ta da biz izledik oyunu :) bizim görüşler de burda. https://tarcinvezeytin.wordpress.com/2015/01/21/3200/

    YanıtlaSil