6 Ağustos 2014 Çarşamba

Kız Kulesi, Üsküdar

 
Doğma büyüme İstanbul’luyum ama bu yaşıma geldim, Kız Kulesi’ne daha yeni gittim. Bazen insan burnunun dibindeki güzelliklerin farkına varamıyor. Kız Kulesi çok kısa bir sürede ulaşılabilecek harika bir eser aslında. Bizde bir güneşli güzel bir cumartesi günü Üsküdar sahilinden tekneye binip bu güzel eseri ziyaret ettik.
Tekneye binerken giriş bileti alıyorsunuz yetişkinler 20 TL, çocuklar ücretsiz. Tekneyle gidiş dönüş ve kuleyi gezmek bu ücrete dahil. Tekne Poyraz’ın çok hoşuna gitti, heyecanla kuleye varmamızı bekledi. Çocukların hayal gücü bizden kuvvetli dinlediği bir sürü masalda kule geçtiğinden oraya varınca etrafı dikkatle inceledi.
Kulenin içine girince üst kat restoran biz burada bir şey yiyip içmedik ama akşam yemeklerinin oldukça pahalı olduğunu duymuştum. Daha çok turistik bir yer haline gelmiş, akşamları canlı müzik de oluyor yanılmıyorsam.
Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan bu eşsiz yapı, İstanbul`un tarihine eş bir tarih yaşamış ve bu kentin yaşadıklarına görgü şahitliği yapmıştır. Antik çağda başlayan geçmişiyle, Eski Yunan`dan Bizans İmparatorluğu’na,  Bizans`dan Osmanlıya, tüm tarihi dönemlerde var olarak günümüze kadar gelmiştir. (Kaynak : www.kizkulesi.com.tr)
Restoranın olduğu kattan dar bir merdivenle terasa çıkılıyor burada da minik bir cafe var, terasa çıkınca manzaraya hayran kalmamak elde değil, bütün İstanbul ayaklarınızın altında.

Günümüzde Kızkulesi…
Antik Çağ'da Arkla(küçük kale) ve Damialis(dana yavrusu) adları ile anılan Kule, bir ara da "Tour de Leandros"(Leandros'un kulesi) ismi ile ün yapmış, günümüzde ise Kızkulesi – Maiden’s Tower ismi ile bütünleşmiştir. 1995 yılında Kızkulesi’nin restorasyon süreci başlar. Binlerce yıllık gizemli bir tarihe sahip bu özel mekan, kendine özgü kimliğine ve geleneksel mimarisine bağlı kalarak tamamlanan restorasyon çalışması sonrasında 2000 yılında kapılarını ziyarete açar. Bugün gündüzleri cafe-restaurant, akşamları ise özel restaurant olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerine hizmet veren Kızkulesi, düğün, toplantı, lansman, iş yemeği gibi pek çok özel davet ve organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır. (Kaynak :
www.kizkulesi.com.tr)
 
Restoranın bir alt katına ise dijital tabelalar yerleştirmişler ve buradan Kız Kulesinin tarihini dinleyebiliyorsunuz. Tarihi mesir macuncusunu bile koymuşlar o günleri yansıtmak için.
 
Sizde henüz gitmediyseniz bu hafta sonu bir değişiklik yapıp Kız Kulesine gidin, tarihi koklayın, güzel manzaranın tadını çıkarın, dönüşte hemen kulenin karşısındaki Filizler Köftecisinin lezzetli köftelerini yemeyi de unutmayın. :)

2 yorum:

  1. Bu denli arşiviniz çok hoşumuza gitti, ellerinize sağlık.

    YanıtlaSil
  2. Merhaba, aydınlatıcı yol gösterici yazılarınız ve güzel anlatımınız için çok teşekkürler.

    YanıtlaSil