6 Mayıs 2014 Salı

Eskişehir'de Nerede Kalalım? Neler Alalım?

 
Eskişehir’e gitmeden önce www.booking.com dan otelleri inceleyip gayet güzel görünen Madame Tadia’da karar kıldık ve rezervasyonumuzu yaptırdık. Kararımızdan pişman olmadık zira otel yeni yapılmıştı ve gayet güzeldi.
 
Odaya vardığımızda o kadar yorulmuştum ki kendimi hemen yatağa attım bu yüzden odanın resmini çekmeyi unutmuşum fakat oda oldukça geniş ve çok rahattı. Poyraz’ın bizim gezilerimizde en çok sevdiği şey otelde kalmak. Onur’da yan odada olduğundan durmadan birbirlerinin odasını arayıp, gidip gelerek eğleniyorlar J Odada konfor anlamında hiçbir eksik yoktu, mini bar ve sıcak içecekler ücretsizdi.
Sabah kahvaltısı açık büfe ve doyurucuydu. Otelin en güzel yanı merkeze yakın oluşuydu, akşam yürüyerek merkeze 7-8 dakikada inebildik. Eskişehir’in tam merkezinde değil ama konumu gayet ideal. Otel zaten yeni yapıldığı için her şey yepyeni ve güzeldi. 2 kişi kahvaltı dahil konaklama fiyatına www.booking.com üzerinden 150 TL. ödedik.  
ESKİŞEHİR’DEN NELER ALINIR?
 
Geziye çıkmadan önce yaptığım okumalarda herkes buranın Met Helvasından söz etmişti. Bizde gitmişken aldık tabii. Odunpazarında meşhur Eriş Met Helvacısından aldık, burası hemen Odunpazarının girişinde meydandaki çay bahçesinin karşısında. Met Helvası pişmaniyenin sıkıştırılmış hali, yemesi daha kolay. Kilosu 15 TL.
Gene başka bir meşhur lezzet haşhaşlı cevizli ekmek, bunu da son gün alıp eve götürebilirsiniz. Met helvacısının yanındaki fırından aldık ve hatta hemen karşısındaki çay bahçesinde tadına baktık, gayet lezzetliydi. Bu fırından aldığımız tahinli çörekler de çok güzeldi.
Eskişehir’in lületaşı meşhur, lületaşından çok güzel takılar yapılıyor. Lületaşından tespih ve pipoda alabilirsiniz. Beyaz bir taş ve tüm takılar çok şık , sizde kolye, küpe, yüzük alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bunların en güzel örnekleri Odunpazarında Atlıhan El Sanatları Çarşısında.
 
Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesinin mağazasında satılan her şeyin geliri kız çocuklarının ve engellilerin eğitimine harcanıyormuş bu nedenle buradan da alışveriş yapabilirsiniz. Ben güzel kupalar aldım eve.
 
Bölgede ebru çok yaygın bir sanat. Ebrudan yapılmış çok güzel kitap ayraçları ve takılar var. Bende kitap ayracı ve takı seti aldım kendime.

Gene Atlıhan’dan çok güzel buzdolabı magnetleri, cam hediyelik eşyalar, seramik mutfak eşyaları alabilirsiniz.
 
Ayrıca Cam Sanatları Müzesinden çıkınca hemen arkada sokakta yer alan Camzade , cam hediyelik arayanlar için tam bir cennet birbirinden güzel ürünleri var.
 

1 yorum:

  1. Eskişehire gezi için gidip konaklama arayanlar için faydalı bir paylaşım olmuş, elinize sağlık

    YanıtlaSil