11 Nisan 2014 Cuma

Odunpazarı gezisi , Eskişehir

 
Eskişehir’e gelip de Odunpazarı’ını gezmeyen yoktur sanırım. Bizde gezimizin 2.günü sabah erkenden kalkıp Odunpazarına gittik. Burası sadece resimlerde gördüğümüz Odunpazarı evlerinden ibaret değil, içinde bir çok gezi noktası barındıran bir bölge bu yüzden sabah erken başlamakta fayda var, görecek çok yer var. Bizim çocuklar zaten erken kalktığından biz kahvaltımızı edip 9a doğru Odunpazarına varmıştık bile. Hazır tenhayken sokaklarında gezip, restore edilerek korunan güzel konaklarını gezdik.
 
Evlerin hepsi birbirinden güzel, kimileri otel olarak kullanılıyor, kimileri restoran, içlerinde normal yaşam var mı bilemiyorum ama ben şahsen böyle bir konakta yaşamayı çok isterdim, özellikle mavi boyalı olanlara bayıldım. Burası Unesco tarafından 2012 yılında “Dünya Mirası Kenti” olmaya aday gösterilmiş, gerçekten bunu hak edecek kadar da güzel. Çok fazla ev yok aslında toplam 3-4 sokak o yüzden tüm sokakları detaylıca gezmek yaklaşık 1 saatinizi alabilir. 
 
 

Kurşunlu Camii ve Külliyesi
Bu camii Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış ve tekke ve zaviyeler kapatılana kadar da külliye olarak kullanılmış. Camiinin inşaatı tam 8 yıl sürmüş ve 1525te açılmış. Camii günümüzde halen faal, eskiden külliye olarak kullanılan bölümler ise bugün müze ve el sanatları sergisi olarak kullanılıyor.
 
Camiiye girince sağdan ilerleyip müze kısmına mutlaka girin ve gezin. Biz sabah erken oradaydık ve henüz kimse yoktu, hazır sakinken ilk olarak Lütetaşı Müzesini gezdik.
 
Lületaşı Eskişehir taşı yada beyaz altın olarak da biliniyor, en çok bu bölgeden çıkan bir taş. Bu taştan inanılmaz ince bir işçilikle harika eserler yaratılmış. En çok da pipolar görüyoruz her biri birbirinden güzel neden diye düşünüyorum meğer bu taşın nikotini hapsetme özelliği varmış, ayrıca su görünce yumuşuyormuş, herhalde bu yüzden en çok pipo yapılmış. Pipo meraklısı bir tanıdığınız varsa buradan çok beğeneceği bir hediye alabilirsiniz.  Eskişehir’de 1998 yılından beri lületaşı festivali düzenleniyormuş ve bu festivalde beğenilen eserleri il özel idaresi alıp müzeye ekliyormuş.
 
Müzenin hemen karşısında El Sanatları Çarşısı var, burayı ben çok sevdim. Bir çok değişik hediyelik eşya bulmak mümkün. Ebrudan yapılma kitap ayraçları, takılar, hat sanatından örnekler, lületaşı pipolar, minyatürler, magnetler, cam eserler. Hepsi de o kadar güzel ki, insan seçmekte zorlanıyor.
 
Buradaki ürünlerin fiyatları da oldukça uygun geldi bana ,takılar uçuk fiyatlı değil. Lületaşından tespih, pipo alabilirsiniz. Minyatür süsler alabilirsiniz, ebrudan yapılmış kitap ayraçları 3-5 TL. Hemen 2 tane kitap ayracı ve takı alıyorum kendime.
 
 
 
El Sanatları Çarşısından çıkınca hemen ileride Cam Sanatları Merkezini görüyorsunuz. İçeride sanatçılar bütün gün camdan eserler yaratıyorlar. Küçük bir bölümde camdan yapılmış takılar, süs eşyaları da satılıyor. Camın yapılışı bizimkilerin ilgisini çekti biraz izledik sanatçıları.
 
Cam Sanatları merkezinin hemen karşısında da Sıcak Cam Üfleme Stüdyosu var, burada gün boyunca çalışmalar yapılıyor, biz gittiğimizde sabah çok erken olduğundan henüz hazırlık yapılıyordu, bizde daha önceden yapılmış eserleri biraz incelemekle yetindik.
 
Külliyeden çıkınca meydana indik ve eşlerimiz bize bu kadar kültür yeter deyip kendilerini meydandaki çay bahçesine attılar :) Odunpazarının sokaklarında da yerli halkın kurduğu bir çok tezgah var biz bunlara çok vakit ayıramadık ama buradan da ilginç hediyelikler bulunabilir. El işi yazmalar, el örgüsü ürünler, hatta yiyecek bile satılıyor tezgahlarda. Odunpazarı dediğim gibi gezecek çok noktası olan bir bölge , bir yazıya sığmadı 2.bölüm yakında :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder