21 Nisan 2014 Pazartesi

Lale Festivali 2014 - Emirgan

 
İstanbul her sene Nisan ayında lalelerle süsleniyor, şehirde neredeyse bütün yol kenarlarında lale görmeye başlıyoruz. Çok da güzel bir çiçek, rengarenk ve çok hoş görüntüler oluşuyor. Yol kenarları dışında bu festivale özel çok sayıda lalenin dikildiği yerlerde var bunların en popüleri Emirgan Korusu. Bizde bir hafta sonu gidip laleleri görelim dedik ama tahmin ettiğim gibi inanılmaz kalabalıktı, öncelikle park edecek yer sorunu var o yüzden mümkünse arabayla gelmemek lazım.


Arabayı aşağıda bırakıp koruya yürümek gerekiyor, koruya girdikten sonra içerde çok sayıda lale ve insan görüyorsunuz :) Her taraf insan dolu , herkes fotoğraf çekme derdinde. Emirgan Korusunda 3 adet güzel köşk var Pembe Köşk, Beyaz Köşk ve Sarı Köşk, bunların hepsi Beltur tarafından işletiliyor. Tabii ki buralar da çok dolu ama şansımıza Pembe Köşk'te yer bulup kahvaltı ediyoruz. Köşklerde pazar günleri açık büfe brunch var, kişi başı 30 TL. çeşit çok fazla ama kalite için aynı şeyi söyleyemeyeceğim genelde ucuz ürünler kullanılmış. Yer bulduğumuza sevinip güzel manzara eşliğinde kahvaltımızı ediyoruz.

 
Kahvaltıdan sonra bizde korudaki yüzlerce insan gibi lalelerle bol bol fotoğraf çektiriyoruz, hepsi birbirinden güzel çiçekler gerçekten, ömürleri bu kadar kısa olmasa keşke. Koruda aynı zamanda parklar da var Poyraz biraz parkta oynuyor, sonra koruda yuvarlanmak daha cazip geliyor. Eğimli bir arazi olduğundan bu şekilde eğlenen birçok çocuk görüyorum, yukarıdan aşağı yuvarlanmaca :)
 
Emirgan Korusuna daha önce de birkaç kez gelmiştim ama bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum gezmekle bitmiyor , çok geniş bir alana yayılmış gerçekten ve her taraf çiçek ve insan dolu, tam bir şenlik alanı gibi. Parklarda çocukları oynatmak imkansız o derece kalabalık o yüzden etrafta gezmeyi tercih ediyoruz Poyraz'la..
 

Lale Festivali kapsamında İstanbul'da laleleri 30 Nisan'a kadar görebileceğiniz yerler:
1- Emirgan Korusu - 2 milyon lale dikilmiş
2-Gülhane Parkı - 1 milyon 316 bin lale dikilmiş
3-Yıldız Korusu - 830 bin lale dikilmiş.
4-Beykoz Korusu - 250 bin lale dikilmiş
5-Göztepe Gül Bahçesine - 1 milyon 800 bin lale dikilmiş.
6- Büyük Çamlıca Korusu - 500 bin lale dikilmiş
7- Küçük Çamlıca Korusu - 610 bin lale dikilmiş
8- Fethi paşa Korusu - 200 bin lale dikilmiş
9- Hidiv Korusu - 450 bin lale dikilmiş
Biz tam da festivalin açılış günü olan 6 nisan'da gitmiştik, sahne kurulmuş ve canlı müzik yapılıyordu, ayrıca standlar vardı ve türk eserleri yapılıyordu. Gezmekten yorulunca bu sefer Beyaz Köşk'te oturup dinlendik, burada da yer bulmak bir sorundu ama sonunda başardık.
 
Koruda illa köşklerden birinde yemek yemek zorunda değilsiniz, piknik yapmak için çok sayıda tahta masa sandalye ve ayrıca piknik alanları da var. Zaten çok sayıda piknik yapan insan da vardı. Ben şahsen burada hafta içi vaktim olsa piknik yapmak isterdim zira hafta sonu çok çok kalabalık. Korunun arka taraflarına doğru çocuklar için çok güzel bir şey yapmışlar SKYWALK. Büyük çocuklara göre bizimki binmek istedi ama henüz çıkamaz çok yüksek ayrıca  o kadar kalabalıktı ki zaten izin vermezdim çıkmasına ama daha büyük çocuklar için çok güzel bir şey.

 
Nisan ayı sona ermeden sizde güzel bir koru veya bahçeye gidip laleleri görün derim, çok güzel fotolar çekebilir ve güzel bir gün geçirebilirsiniz hem çocuklar da doğada olmayı daha çok seviyor bence.
 
Bu da bana göre bütün çiçeklerden daha güzel olan benim çiçeğim yakışıklı oğlum :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder