4 Nisan 2014 Cuma

Eskişehir'in Parkları : Kentpark, Şelalepark

 

2 günlük kısa gezimizde Eskişehir’in 3 meşhur parkını da gezdik ve üçünü de çok beğendik. Bu kadar geniş alanlar İstanbul’da maalesef kalmadığı, kalsa da park olarak kalmayıp ranta maruz kaldığı için böyle büyük parklar gördükçe özeniyorum. Eskişehir Belediyesi bu konuda iyi çalışmış ve bu alanları halka açmış. Gezimizin ilk durağı Sazova Parkıydı ve orası zaten başlı başına bir dünya. Sonrasında Eskişehir’i tepeden gören Şelale Parka gittik. Burası Odunpazarı evlerine çok yakın o yüzden Odunpazarı bölgesini gezeceğiniz zaman buraya gitmelisiniz. Çok yüksekte kaldığı için yürüyerek ulaşmak zor, araçla gitmek gerekli.

Parkta upuzun kaydıraklar, yel değirmeni, Don Kişot ve arkadaşı Sanço Panzanın heykelleri, oyuncaklar var. Çocuklar tabii ki bir süre parkta oynamak istediler. Şelalenin hemen önünde şehri tepeden gören harika bir kafe var, bir şeyler yiyip içebilir manzarayı seyredebilirsiniz. Tarih 23 mart olmasına rağmen biz parka gittiğimizde hava inanılmaz sıcaktı, şelalenin kenarında biraz serinledik ama parkın diğer kısımlarını güneşte oynamak imkansız gibiydi o yüzden çok uzun süre burada durmadık,  gezinizde 1 saati buraya ayırabilirsiniz.
 
 
 
KENTPARK
Eskişehir’e gelmeden önce yaptığım okumalarda bir çok yerde Yılmaz Büyükerşen için iç anadoluya deniz getirdi diye bahsediliyordu. Deniz olmasa bile gerçekten yüzme imkanı getirmiş, bunu fikir olarak bulup sonra da uygulamaya geçirmek cesaret işi, ne kadar tebrik etsek az. Adam cidden plaj yapmış deniz olmayan şehre.
 
Kentpark otogarın tam karşısında çevre yolundan şehir merkezine 10 km., eğer araçla gelmediyseniz tramvay buraya kadar geliyor. Ayrıca Porsuk nehrinin tam yanında olduğu için bot seferleri de buradan başlıyor yani buradan bota binip şehir merkezine de inebilirsiniz.
 
Parkın içinde plajın yanı sıra, kapalı yüzme havuzu, manej, botanik cafeleri, oyun parkı, hediyelik eşya standı, yapay göletler var. Çocuklarla tüm gün geçirebilecek kadar dolu bir park. Sanırım yerli halk burayı yürüyüş yapmak için de kullanıyor ki bu amaca da gayet uygun.
 
Parkın sonunda çocukları ata bindirebileceğiniz bir alan da mevcut. 4 turu 10 TL fakat Pazar öğleden sonra olduğundan oldukça kalabalık ve sıra var ama gene de bekliyoruz ve bizim minik adamlar ata biniyor.

1 yorum:

  1. çok güzel yerler, keşke vaktim olsa da ben de şöyle güzelce bi kafa dinlemeye gitsem :(
    bana da beklerim: http://roketosman.blogspot.com

    YanıtlaSil