7 Nisan 2014 Pazartesi

Balmumu Heykel Müzesi - Eskişehir

 
Eskişehire gitmeye karar verip araştırma yapana kadar açıkçası bu müzedeki heykellerin bizzat Yılmaz Büyükerşen tarafından yapıldığını bilmiyordum. Araştırmaya başlayıp da öğrenince adama hayranlığım bir kat daha arttı. Hem profesör, hem anadolu üniversitesi kurucusu, hem sanatçı, hem politikacı, hem yıllardır harika bir iş çıkaran belediye başkanı, insan hayran olmasın da ne yapsın. Anne olduktan sonra böyle her anlamda yetenekli insanları görünce küçükken anne-babası ne yapmış acaba diye düşünüyorum J
 

Müzeye giriş ücreti 3 TL, indirimli 1,50 TL, müze gelirleri engelli çocuklar ve kız çocuklarının eğitimine gidiyormuş. Müzede şu anda bulunan 164 heykeli Yılmaz Büyükerşen yıllar boyunca kendisi yapmış, zaman içinde öğrencileri de olmuştur mutlaka ama kendi hobisiyle başlamış bu iş. Geliri kız çocuklarının eğitimine gitmesi şartıyla heykelleri belediyeye bağışlamış, bir konak restore edilerek, 18.Mayıs.2013’te müze açılmış. Yani henüz 1 yıl bile olmamış bu güzel müze açılalı.
 
Müze 5 bölümden oluşuyor ilk salonda Atatürk, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet konulu heykeller var ben bu bölüme hayran kaldım özellikle, Atatürk mimiklerine varana kadar çok benziyordu, duygulandım resmen keşke canlansa diye düşündüm içimden.
 
Salon B’de havacılık, demiryolu, basın yayın, sinema, tv, tiyatrocular, sanayiciler, Dünya liderleri (bir tek dünya liderlerinin olduğu salonda kendiniz fotoğraf çekemiyorsunuz, müzenin fotoğrafçısı çekiyor ve çıkışta satın alabiliyorsunuz) , bilim insanları var. Müze sürekli kendini yeniliyor anladığım kadarıyla mesela Obama ve Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu heykelleri de vardı. Yani sadece tarihi karakterler değil günümüzden kişiliklerin de heykelleri yapılmaya devam ediyor.
 
3.salonda tarihi karakterler, 4.salonda demokrasiyle ilgili kişilikler yer alıyor. Müzeye gruplar halinde giriliyor, biz çok sıra beklemeden girdik. Müzeyi çocuklarla gezmenin biraz zor olacağını tahmin ediyorum zira heykelleri ellemek yasak ama çocuk milleti doğası gereği dokunarak keşfetmeyi seviyor, biz çocukları babalarıyla çay bahçesinde bırakıp rahat rahat gezdik müzeyi.
 

Son salonda Yılmaz Büyükerşen’in ödülleri sergileniyor, ve hediyelik eşya mağazası var buradaki tüm gelirde kız çocuklarının eğitimine harcandığı için alışveriş yapmak hoşuna gidiyor insanın. Bende Eskişehir temalı kupalar alıyorum. Bu salonda Yılmaz Büyükerşen’in kendi heykelleri de var, birinde Atatürk’ ü yapıyor , çok güzel bir tablo.
 
Müze pazartesi hariç her gün açık. Hafta içi 17’ye, hafta sonu 18’e kadar gezebilirsiniz. Bayramların ilk günleri kapalı , diğer günler açık.
Eskişehire gitmişken mutlaka Odunpazaraına gidersiniz, müze Odunpazarı evlerine yürüyerek 3-4 dakika , çok yakın, mutlaka vakit ayırıp bu harika müzeyi gezin.  


 

 

1 yorum:

  1. burayı görmeyi ve eskişehir i gezmeyi ben de çok istiyorum...

    YanıtlaSil