6 Mart 2014 Perşembe

Soğukçeşme Sokağı - Sultanahmet

 
Sultanahmet İstanbul'a gelen her turistin mutlaka gittiği ama bizim İstanbullular olarak çok da kıymetini bilmediğimiz bir semt. Eski İstanbul'un bir çok tarihi eserini içinde barındıran harika bir semttir aslında, anadolu yakasında oturduğumuz için çok fazla yolumuz düşmüyor ama her gittiğimde severek gezdiğim bir semt.

 
Sultanahmete çocuklarla gittik, ortam çocuklar için de güzel.. Ortada kocaman bir havuz, meydan var bir kere rahatlıkla koşabilirler. Her tarafta turistler, insanlar var.. Bizimkilerde bir süre havuzu izlediler..
 
Daha sonra Ayasofya'yı gezdik..
http://www.cocuklugeziler.com/2014/02/ayasofya-muzesi-sultanahmet.html
Oradan çıkıp yürüyerek İstanbul Arkeoloji Müzesine ulaştık, hemen Gülhane'nin karşısında zaten 1 durak rahatlıkla yürüyebilirsiniz..
http://www.cocuklugeziler.com/2014/02/cocukla-istanbul-arkeoloji-muzesini.html

Müze çıkışı bizimkiler acıkınca karnımızı doyurduk. Sultanahmet turist dolu olduğu için restoranlar maalesef çok pahalı.. Herşey turist fiyatında, bu kadar pahalı olmak zorunda mı tartışılır bence..
 
Yemekten sonra bu sefer yürüyerek Soğukçeşme Sokağına gittik. Burası İstanbul'un en iyi restore edilmiş evlerinden bazılarını barındıran harika bir sokak.
Bu sokak Çelik Gülersoy ve kurucusu olduğu vakıf Turing sayesinde bu kadar iyi korunup, restore edilmiş. Kendisinin girişimiyle bu sokaktaki evlerin pek çoğu restore edilmiş, sonrasında Turing vakfı tarafından işletilen pek çok bina da var burada.. Burayı gezen turistlerin çok hoşuna gittiğine eminim, ben her gelişimde hayran kalırım bu sokağa..
Sultanahmet'te daha gezecek çok yer var; Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Alman Çeşmesi, Türk İslam Eserleri Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk, Gülhane Parkı..

İşte Sultanahmet'te bir öğleden sonra böyle geçti, çocuklar da çok hoşlandı bu geziden, arada bir yürümekten şikayetçi oldular ama genel olarak hallerinden memnulardı.. Sizde bir gününüzü Sultanahmete ayırarak, çocuklarınızla güzel bir tarihi gün geçirebilirsiniz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder