10 Mart 2014 Pazartesi

Harikalar Sahili, Derince, İzmit

Bu parkı geçen sene keşfettik ve İstanbul’da nasıl böyle bir yer olmadığına hayret ettik. Güzel bir kahvaltıdan sonra çocukları parkta gezdirmeye başlayabilirsiniz, bütün gün gezseniz sıkılmayacakları kadar geniş bir alana yayılı.

Harikalar-Sahili2Tem’den sadece 45 dk.da ulaşılabilen adı gibi harika bir park. 30.000 m2lik bir alana kurulmuş, büyük küçük herkesin hayran kalacağı ve zevkle vakit geçireceği bir yer yapmışlar. 2006 yılında Derince Belediyesi tarafından yaptırılan park aynı yıl en iyi proje ödülünü almış. İçinde gerçek boyutlarında masal kahramanları var. Şirinler, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Keloğlan, Fred Çakmaktaş ve Barnie, Rapunzel bunlardan birkaçı. Masal kahramanlarının heykelleri çocukların çok ilgisini çekiyor.
Masal kahramanlarının yanı sıra bota binebileceğiniz büyük bir havuz, çeşitli hayvan figürlerinde park üniteleri ve kocaman da bir lunapark mevcut. Alanda yeme içme için çeşitli alternatifler var ve bunlar bile masal konseptinde tasarlanmış. Yel Değirmeni, Nuh’un Gemisi, Dinozor şeklinde binalarda hizmet veren 3 kafe, mantar ve korsan gemisi şeklinde 2 restoran, küçük mantar evlerde 3 büfe yer alıyor.
Ayrıca parkın üst kısmında piknik yapmak için masa ve sandalyelerde mevcut fakat haftasonları çok kalabalık olduğundan buraların erkenden dolduğunu tahmin ediyorum. Parka bizim yaptığımız gibi sabah erkenden gelmekte fayda var zira öğleden sonra çok kalabalıklaşmaya başlıyor. Sabah gelince girişte soldaki ilk cafede çok güzel açık büfe kahvaltı var, çeşit bol ve fiyatları da makul.

Güzel bir kahvaltıdan sonra çocukları parkta gezdirmeye başlayabilirsiniz, bütün gün gezseniz sıkılmayacakları kadar geniş bir alana yayılı. Artık çocuğunuz seçsin dev bir köpeğin ağzındaki kemiklerde mi sallanmak ister yoksa kocaman dinozorun ağzının içinden kaymak mı. Bizimkiler uzun süre aynı oyuncaklarda oynadılar biz çimenlere yayıldık anne babalar olarak. Öğlen çok güneş çıkınca kendimizi kafelere atıp soluklandık, birşeyler içtik.

Ortadaki kocaman havuzda botlara binmeyi ihmal etmedik. Parkın sağ tarafı park üniteleri ve kafelerle dolu, sol taraf ise lunapark fakat biz Mart ayında gittiğimizde lunapark henüz açılmamıştı, yazın sezonda burası da açılıyordur.
Bu parkı geçen sene keşfettiğimizde devam eden bir inşaat vardı ve bu yıl bitmiştir diye düşünmüştüm ama bu yıl gene devam eden bir inşaat söz konusu sanırım bir genişletme çalışması yapıyorlar. Park yeri sorunu yok, geniş bir otoparkı var, giriş 2 tl, parka yaya olarak giriş ücretsiz.
Parkın hemen önünde bir vapur iskelesi var, biz kullanmadık ama karşı kıyılara geçip geziye devam edilebilir. 2 yıldır günübirlik Sapanca, Maşukiye gezisi yapan acentalar burayı da turlarına bir durak olarak eklemeye başladılar. Ama küçük çocuğunuz varsa bir gününüzü sadece bu parka ayırmanızı tavsiye ederim, çocuğunuzu bütün gün oyalayacak kadar geniş bir alan ve eminim harika bir gün geçirecektir.
Harikalar Sahili Derince ilçesinde, İstanbul’dan giderken otobandan körfez çıkışından çıkıp , ankara istikametine 3-4 km. Kadar gidip, sağa sahil tarafına dönüp tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder