3 Mart 2014 Pazartesi

Göztepe 60.Yıl Parkı

Göztepe Parkı'nı, kurulmuş olduğu alan cami olacak tartışmalarıyla basında uzun süre duymuş olabilirsiniz.

Bağdat Caddesi Göztepe ışıkların solunda oldukça geniş bir alana Kadıköy Belediyesi harika bir park yaptı. Kadıköy’de yaşadığımız için çok şanslıyız evimizin çevresinde bol miktarda park var fakat bu park diğerlerinden oldukça farklı.Parkın tamamı çiçeklerle kaplı ve harika manzaralar yaratıyor. Çocuk oyun alanlarında diğer parklarda olmayan değişik oyuncaklar var. Bu da bu parkı yeterince değişik kılıyor ve oğlum artık sürekli bu büyük parka gelmek istiyor. Parkın içinde 2 ayrı çocuk oyun grubu var. Çocuklar dev tahta geminin içinde korsancılık oynuyor, trombolinlerde zıplıyor, dev salıncakta 5-6 çocuk birlikte sallanabiliyor. Kaydıraklar arasında kurulmuş mini boğaz köprüsünden geçiyorlar, uzun bir ipe takılı dev kaydıraktan kayıyorlar. Klasik oyuncaklar yerine değişik oyun ve oyuncaklarla donatılmış park.
Çocuk oyun alanı yanı sıra bir bölümde spor aletleri mevcut, isteyen yürüyüş yapıyor, isteyen spor yapıyor. İspark’ın açtığı 1 TL ya da akbille girilen tuvaletler çok temiz. Parkın ortasında kocaman bir su gösteri alanı da var, etrafı banklarla çevrili ve fıskiyelerden çeşit çeşit ışıklı su oyunları seyredebiliyorsunuz akşamları.


Gene parkın ortalarında çiçeklerin arasında 2 tane kocaman akvaryum var, her gidişimizde içlerindeki turuncu balıkları seyrediyoruz.
Parkın içinde oturup dinlenmek için bol miktarda bank mevcut fakat masa yok zira yemek yemek yasak, halkın bu güzel yeşil alanı piknik yeri olarak kullanmasını istemiyor belediye ki bence haklı, ancak böyle bir önlemle temiz ve bakımlı kalabilir bu güzel park.


Parkın hemen solunda Spor A.Ş.’nin Gülbahçe Spor Tesisleri var, burada halı saha ve tenis kortları var. Spor A.Ş.’nin bu hizmetlerinin fiyatları da oldukça makul, tenis kortunu da halı sahayı da saatlik kiralamak mümkün.
Parkın en etkileyici kısmı şüphesiz birbirinden güzel, renkli çiçekleri. Bu çiçeklere ve peyzaja hayran kalmamak mümkün değil. Çiçekleri çok beğenenler için parkın girişinde bir çiçek satış standı mevcut.

Ülkemizde maalesef bu büyüklükte alanlar her zaman ranta kurban gidiyor bu açıdan bu kadar geniş bir alanın halen yeşil alan olarak kalması, park olarak korunması çok anlamlı. Gezi parkı olaylarının yeni yaşandığı bu günlerde insan bu tür parkların önemini daha iyi anlıyor. Çocuklar gönlünce koşup oynarken, bizlerin nefes alabileceği bu tür alanlar azalacağına artmalı. Artmalı yoksa bizden sonraki nesillere ancak betonarme binalar bırakacağız. Çocuklarımızın AVM’ye ihtiyacı yok inanın onlar parklarda, çimenlerde, yeşilliklerde çok mutlu. Kadıköy Belediyesi burayı park olarak tutabilmek için çok mücadele verdi, şu anda mücadelelerine değecek güzellikte harika bir park yapmışlar. Çok para ve emek harcandığı her halinden belli olan bu parkı mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder