23 Şubat 2014 Pazar

Çocukla İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni gezmek..

 
İlk defa gerçek bir arkeoloji müzesi gezen ve heykel gören çocuklar dikkatle heykeli incelerken :) İstanbul Arkeoloji Müzesi İstanbul'a gelen turistlerin belki de çoğunun ziyaret ettiği ama Türklerin nedense pek ziyaret etmediği çok güzel bir müze. İçindeki eserler dünyadaki bir çok müzeden daha zengin.

Kültür Bakanlığına bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Sultanahmet'te Gülhane Parkından Topkapı Sarayına doğru çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda. İsminin çoğul olmasının nedeni içerde 3 ayrı müze olması. Bizim gezdiğimiz Arkeloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk Müzesi. Müzeye giriş ücreti ödeyip girdikten sonra bu 3 binayı da gezebilirsiniz. Ayrıca müzenin harika bahçesinde oturup birşeyler içebilir, dinlenebilir ve bu harika atmosferi yaşayabilirsiniz. Bu bahçeyi çocukluk yıllarımdan beri çok severim ve ilk defa kendi çocuğumla geldim.
 

İstanbul Arkeoloji Müzesi 1891 yılında açılmış ve o günden beri koleksiyonunu devamlı genişletiyor. Şu anda müzenin 2 katında Antik Çağ Heykellerini, İskender'in lahdi de dahil olmak üzere pek çok lahdi, üst katta ise hazine bölümünü görebilirsiniz.


 Daha once www.alternatifanne.com da Türkiye'de çocukla müze gezmek diye bir yazı yazmıştım, bence gerçekten zor iş Türkiye'de çocukla müze gezmek, oysa öyle olmamalı. Poyraz'la biz bir çok müzeye gittik İstanbul'da ve çalışanların tavırları hep aynı, aman çocuklar ellemeyin , yapmayın, etmeyin, dokunmayın, ses çıkarmayın şeklinde. Her seferinde birileriyle kavga etmemek için zor tutuyorum kendimi , anlayacaklarını bilsem uzun uzun anlatmak istiyorum bir çocuğa kültür ve sanatın kitaplardan değil göstererek, görerek öğretileceğini ve bunun için annesinin müze gezdiğini çocuğun görmesi gerektiğini...
 
 
Evet belki 4,5 yaşında arkelolojiden, tarihten anlamıyor olabilirler , pek çok şey onlara birşey ifade etmemiş de olabilir ama amaç görgülerini geliştirmek, ilk defa lahit gördüler, iskelet gördüler, heykel gördüler bu bile yaşları için yeterliydi bence. Bol bol da koşturdular müzenin koridorlarında ki doğal olan da bu, bizim gibi gezmelerini beklememeliyiz çocuklardan.
 

Bizimkiler henüz çok küçük ama müzeyle tanışmış oldular, okula başladıktan sonra tekrar getirmek gerek ki bazı şeyleri daha iyi anlasınlar ama kendi yaşlarına göre kendilerince gezdiler müzeyi.
İstanbul Arkeoloji Müzesi pazartesi hariç her gün 9-17 saatleri arasında ziyarete açık. Biletler 10 TL. Müzekartla giriş ücretsiz. Sultanahmete yolunuz düştüğü bir gün çocuğunuzla müze gezisi yapmayı deneyin, bakalım sizinki en çok neleri merak edip soracak?

 
Ulaşım ve ziyaret bilgileri için http://www.istanbularkeoloji.gov.tr/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder