26 Şubat 2014 Çarşamba

Cam Ocağı Vakftı, Beykoz


 
Cam Ocağı, Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı cam ve sanat merkezi. Riva Deresi kıyısında kurulu, yemyeşil doğaya sırtını vermiş, dingin ama yaratıcılık ile dopdolu bir atmosfer içinde varlığını sürdürüyor.
 
Cam ile ilgili çalışmaların merkezi olmak, insanların cama dokunmasını ve camı sevmesine aracı olmak, camın ülkemizde kabul gören temel sanat dallarından biri olmasını sağlamak amacıyla kurulan Cam Ocağı, bu anlamda türlü faaliyetler içindedir. Önce bir cam stüdyosu olarak tasarlanan ama kısa zamanda dünya çapında bir cam merkezine dönüşen Cam Ocağı’nda eğitim ve üretim faaliyetleri kesintisiz olarak devam etmektedir.
 
Cam Ocağı'na aralık ayında Yılbaşı Şenliğine gitmiştik fakat yazısını yazmaya bir türlü fırsatım olmamıştı. Poyraz ve arkadaşı Onur'la gitmiştik yılbaşı şenliğine ve çocuklar için oldukça ilginç bir yer olduğunu söyleyebilirim. Sadece çocuklar değil biz büyükler de çok sevdik bu mekanı.
 
Yılbaşı şenliği çok güzel organize edilmişti, değişik saatlerde cam yapımını gösteren atölyeler yaptılar ki izlemesi hem biz hem çocuklar için çok keyifliydi. Oldukça da kalabalıktı, insan hayatında her gün böylesine güzel şeyler seyretmiyor tabii haliyle oldukça fazla ziyaretçi vardı.

 
 
Cam ocağında çok değişik atölyeler düzenleniyor, katılıp cam sanatını , boncuk yapmayı öğrenebilirsiniz. O gün de çocuklar için atölyeler düzenlemişlerdi. Sene boyunca atölyelere katılıp harika eserler yaratmış olanlar şenlikte stant açıp ürünlerini sergiliyor ve satıyordu.
 
 
Cam ocağında konaklamalı atölye paketleri bile var, oldukça geniş bir atölye yelpazesine sahipler, ilgi duyan herkese hitap eden seçenekleri var. Atölye fiyatları ve tarihlerini web sitelerinden takip edebilirsiniz. http://www.camocagi.org/the-foundation-2/atolyeler/
Çok geniş bir bahçenin içinde kurulu bir kampüs burası, bir bahar yada yaz günü gidip günün yarısını içerde yarısını bahçede geçirebilirsiniz.

1 yorum: