16 Şubat 2014 Pazar

Ayasofya Müzesi - Sultanahmet

 
Bence İstanbul'da çocukların en çok ilgisini çekecek tarihi yapılardan biri Ayasofya. En önemli nedeni devasa tavanı, tavan o kadar yüksek ve heybetli ki tüm çocuklar için çok ilgi çekici olacağını düşünüyorum. Bizde Poyraz ve arkadaşı Onur'la gittik ve çocuklar gerçekten Ayasofya'yı çok sevdi.

 
Bizimkilerin yaşı henüz çok küçük olduğundan çok fazla tarihini anlatmadım ama buranın eskiden kilise olduğunu, papazlar olduğunu vs. anlattım, poyraz devamlı papaz nerede, yemek yemeye mi gitmiş, uyumaya mı gitmiş diye sorup durdu :)
 
 
Ayasofya Kilisesi ilk olarak 360 yılında İmparator Constantios tarafından yaptırılmış fakat 404 yılında çıkan halk ayaklanmasında yakılmış ve harap olmuştur. 2.Kilise 415 yılında inşa ettirilmiş fakat bu da Nika ayaklanmasında yanmış ve yıkılmış. Bugün halen ayakta olan kilisenin yapımına 532 yılında başlanmış ve tam 5 yılda tamamlanarak 537 yılında ibadete açılmış.

 
Fatih Sultan Mehmet'in 1453te İstanbul'u fethinden sonra bu görkemli kilise camiiye çevrilmiş.Camiiye dönüştürülürken İslamiyete özgü unsurlar eklenmiş fakat kilisenin orjinal yapısına dokunulmamış. Ayasofa 1934te Atatürk'ün önerisi ve bakanlar kurulunun kararıyla müzeye çevrilmiş. Bence müze olarak hayatını sürdürmesi en doğru karar zira her iki dinden insanların ziyaret etmek istediği dünyada eşi benzeri olmayan bir eser. Artık ibadet için kullanılmaması da isabet zira ben kendimi bildim bileli içeride restorasyon var, içeri girer girmez bizi karşılayan dev merdiven ben ortaokuldayken de oradaydı, halen orada. Ülkemizde bu tarz restorasyon işlerinin neden bu kadar uzun sürdüğünü anlamakta zorluk çekiyorum, aslında basit buna ödenek ayrılmıyor muhtemelen ama Ayasofa dünyada gerçekten eşi benzeri olmayan nadir yapılardan biri en azından bu değeri koruyacak, yaşatacak bütçe ayırması gerekir devletimizin.
 
 
Ayasofya pazartesi hariç hergün ziyarete açık. Giriş ücreti 25 TL. fakat müzekartla yılda 2 kez ücretsiz, biz de o gün müzekartımızı kullandık ve sıra bile beklemeden içeri girdik. Çocuklar en çok da rampadan üst kata çıkmayı sevdiler tam bir macera oldu onlar için. Üst kata çıkınca kilisenin büyüklüğünü daha iyi anlayabiliyorsunuz.


Bizimkiler üst kat koridorlarda koşturdular, rampadan koşa koşa inip çıktılar, etrafı incelediler, kubbenin yüksekliğine hayret ettiler, bence bir tarihi eseri kendi yaşlarına gore gayet güzel gezdiler. Dediğim gibi Ayasofya bu yaş grubunda çocuklar için pek çok müzeden daha zevkli bir eser, sizde değişik bir gün geçirmek isterseniz Ayasofya'yı gezi planınıza alabilirsiniz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder