10 Aralık 2013 Salı

Miro İstanbul'da

 
İspanyol ressam Joan Miro'nun sergisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesinin içindeki Tophane'i Amire'de 19.Kasım'da başladı ve başladığı günden beri aklımdaydı. Sonunda geçen pazar gidebildik. Sergide sanatçının koleksiyonununda 60 eser sergileniyor, hepsi birbirinden güzel ve renkli. Sergiyi Poyraz'la birlikte gezdik ve resimler Poyraz'ın çok ilgisini çekti.


Joan Miro Ferra (Nisan 20,1893 – Aralık 25,1983)
İspanya’nın Barcelona liman şehrinde doğmuştur. Kuyumcu ve saatçi anne ve babanın oğlu olan Miro sanatla daha küçük yaşlarda iç içeydi. Joan Miro, erken yaşta Paris’e taşındı ve alışılmamış tarzını geliştirmeye başladı. İspanyol soyut ressam Joan Miro genelde tek yada basit parlak renklerde garip resimler yapmıştır. Resimlerinde acaip organik şekiller, yıldızlar, kuşlar, semboller ve çizgiler vardır. Bunlar soyut oldukları halde hayat doludurlar. Miro seramik duvar resimleri de dahil üzere daha pek çok sanat eseri üretmiştir.
 
 
Sergide çocuklar da unutulmamış ve onlar için bir resim atölyesi yapılmış. Daha büyük yaşta çocuklar sergide gördükleri resimleri yapmaya çalışmışlar ve çok güzel şeyler çıkmış ortaya. Poyraz daha çok serbest çalıştı :) Miro'yu teklit etmedi, kendi tarzı var oğlumun..
 
 
Sergi iyi güzel hoş ama çok şaşırdığım bir uygulama var ki o da 4 yaşındaki çocuktan bile ücret almalarıydı. Yetişkin giriş ücreti 15 TL , çocuklar için kaç yaşında olursa olsun 10 TL alınıyor. Çok şaşırdım çünkü İstanbul'daki hiçbir modern sanat müzesinde böye bir uygulama görmedim hatta aksine çocukla gitmeyi teşvik etmek için çocuğuyla giden ebeveynden giriş ücreti almayan müzeler bile var. Neden böyle bir uygulama yapmışlar hiç anlamadım ve çok eleştirdim sergiyi düzenleyenleri içimden..http://mirosergisi.com/
Sergi 19.Ocak.2014'e kadar açık..
 

Serginin yer aldığı bina yani Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi'ni çok beğeniyorum, serginin olduğu bina da genel olarak kampüsde çok çok güzel, bahçesinde biraz vakit geçirdik, dolaştık Poyraz'la.

Binanın bir diğer güzel yanı , İstanbul'un en güzel camiilerinden birinin karşısında yer alması. Mimar Sinan Üniversitesinin tam karşısında Mimar Sinan'ın son dönem eserlerinden Kılıç Ali Paşa Camii yer alıyor. Kampüsün duvarından oturup camiiyi seyrettik biraz Poyraz'la, ona camiinin ne kadar güzel olduğunu anlattım ve asla fotoğraf çektirmeyen oğlum kendiliğinden camiinin önüne gidip poz verdi, hadi çek beni anne dedi, sanırım camiiyi o da beğendi :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder