3 Aralık 2013 Salı

Aralık.2013 Çocuk Etkinlikleri

1) Ataşehir 2.Çocuk Kitapları Günleri
 

Ataşehir Belediyesi tarafından organize edilen “2. Çocuk Kitapları Günleri” başlıyor. Çocuklarda kitap okuma sevgisini artırmak için hazırlanan etkinliğin ikincisi bu yıl 05 - 08 Aralık tarihleri arasında Carrefour İçerenköy Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Çeşitli yayınevleri ve çocuk kitabı yazarlarının katılacağı “2. Çocuk Kitapları Günleri”nde yazar imza ve söyleşi programları da düzenlenecek. Etkinliğin açılış kokteyli ise 05 Aralık Perşembe günü saat 13.00’da yapılacak.


2) İstanbul Modern Ücretsiz Çocuk Atölyeleri

 
Karaköy'de bulunan İstanbul Modern Müzesinde her hafta sonu çocuklara özel ücretsiz atölyeler düzenleniyor. Aşağıdaki linkten tüm atölye tarihlerini öğrenebilirsiniz, önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.
 
Şüpheci Geometri
3-5 Yaş Grubu Çocuklar ve Aileler
Bu etkinlikte aileler geometrik şekillerle görsel düzenlemeler oluşturuyorlar. Programın ilk adımında etkinlik için özel olarak üretilmiş geometrik objelerin tanımlıyor ve bu objelerin farklı ışık kaynaklarıyla nasıl göründüklerini ve gölgelerini değerlendiriliyorlar. Son aşamasında ise yapışkan geometrik şekilleri bir resim çalışmasında bir araya getiren aileler, bu şekillere olağandışı gölgeler çizerek sanat çalışmalarını tamamlıyorlar. 
Etkinlik Tarihleri:
1, 15, 29 Aralık 10.00'da, 8, 22 Aralık 15.00'te yapılacaktır.

Şekillerin Peşinde
4-5 yaş grubu
Üç farklı şekle ve beş farklı yapıtın incelenmesine odaklanan atölye, çocukların geometrik şekillerin sanat yapıtlarındaki izdüşümlerini keşfetmelerini amaçlıyor. Çocuklar müzenin koridorlarında uzman eğitmenlerle gezerken Müze Çantam’dan çıkan şekillerin benzerlerinin hangi sanat yapıtlarında var olduklarını bulmaya çalışıyorlar. Yapıtlardaki renkleri ve dokuları inceledikten sonra renklerin çağrışımları ve dokuların gündelik yaşamlarındaki karşılıkları üzerine düşünüyorlar. Atölye, çocukların yapışkanlar ve boya kalemleriyle bir sanat çalışması yapmalarıyla tamamlanıyor.
Etkinlik Programı:
Şekillerin Peşinde (4-5 Yaş Grubu): 

7 Aralık 10.00'da, 21 Aralık 13.30'da, 14, 28 Aralık 15.30'da yapılacaktır
Bilgi ve rezervasyon için
veya 0212 334 73 41
 
3) İstanbul Oyuncak Müzesi, Göztepe, Aralık Ayı Etkinlikleri
 
 
İstanbul Oyuncak Müzesinde Aralık ayında da her ay olduğu gibi pekçok etkinlik düzenleniyor.Tüm ayın programına http://31.169.68.2/iom/  adresinden ulaşabilirsiniz.
 
* Yaratıcı Eller Atölye Çalışması
Yeni yıl coşkumuzu bir kutuya sıgdırdık. Diorama calışmamızda yeni yılı ve yeni yıldan beklentilerimizi 3 boyutlu olarak yaratıyoruz.
Eğitmen: Elvan Ekren-Başak İnce
Tarih : 28 Aralık Cumartesi
Saat: 11:00-13:00
Yaş Grubu: 4-9 yaş (aile ile birlikte)

Faber –Castell’in katkıları ile gerçekleşen atölyelere katılım için müzemizi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.
 Etkinlikler,müze ziyaretçilerine ücretsizdir. İndirimli giriş ücreti 7 TL, tam giriş ücreti 10 TL’dir.
 
*Düşlere Yolculuk - Kukla Tiyatrosu
 Bir Türkçe Öğretmeni ile Tekstil Mühendisinin yolları Oyuncak Müzesi' nde yapılan "Yaratıcılık Kursu'nda kesişir.
 Hüsne ile Tules,  Düşler Treni'ne binerler ve bir yıllık uzun yolculuğa çıkarlar.
 Bu yolculuğun sonunda   Gülpembe ve Kına  adlı kuklaları yaparak  ilk düşlerini  gerçekleştirirler. Onların şimdiki düşü ise;  masal anlatarak, çocukların  kocaman dünyalarında  minik minik düşler yaratmaktır.
 Oyuncular: Tules Koçak ,Hüsne Merter
 Tarih: 15 Aralık Pazar
 Saat: 14:00
 Yaş Grubu: 4 yaş ve üzeri

 Ücret:  25 TL.’dir.(Müze giriş ücreti dahildir.)
 
4) İyi Cüceler Kitapevi , Caddebostan, Aralık ayı program
 
 
İyi Cüceler Aralık ayı için dopdolu bir program hazırlamış. Tüm programa http://iyicuceler.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Benim en çok ilgimi çekenler
 
14 ve 21.Aralık Cumartesi günleri gerçekleşecek olan Nazan Tuncer ile Yılbaşı Origamasi ve tabii ki 28.Aralık Cumartesi 16-18 saatleri arasında gerçekleşecek olan İyi Cüceler Yılbaşı Partisi ve Piyango Çekilişi , geçen yıl katılmış ve çok eğlenmiştik.
 
5) İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı, 13-15 Aralık 2013
 
 
13-15 Aralık tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı’nda, Türkiye’nin güvenilir markalarının en yeni anne, bebek, çocuk ürünlerinin ve en yeni hizmetlerinin sergilendiği özel alanlar; uzmanlarla birebir görüşebileceğiniz soru cevap köşeleri, dikkat çekici sempozyumlar; ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte katılacağı, birbirinden değerli hediyelerin sahibi olacağı yarışmalar; bütün çocukların sevgilisi olan çizgi film karakterlerinin bir araya geldiği Çizgi Film Köyü yer alacak.
 
6) Kibritçi Kız Müzikali , Zorlu Center PSM'de ücretsiz
 
 
Müzik, dans, mim, jonglörlük, resim gibi birçok sanatı bünyesinde barındıran müzikalde görev alan bütün oyuncular, oynadıkları rollerin yanı sıra çeşitli müzik enstrümanları çalıp dans ediyor. Sokaklarda, akordiyon çalarak, şarkı söyleyerek kibrit satan Kibritçi Kız, yaşama sevinci, dostluk ve dayanışma ruhuyla yalnız güçlüklerin üstesinden gelmeyi başarmakla kalmıyor aynı zamanda sanatın birçok dalını eğlenceli bir biçimde keşfediyor.
 
Oyun 7,8,14,15 Aralık tarihlerinde saat 12'de, Oyundan once gişeden ücretsiz davetiye temin etmek gerekli.
 
7) Odada Dört Mevsim, BKM Sahne
 
Oyunun Konusu:Bir odanın içine dört mevsimi sığdırabilir misiniz? Bu, bir yetişkin için çok kolay görünmese de bir çocuk için hiç de zor değil aslında. Odasında nasıl vakit geçireceğini bilmeden sıkılan bir çocuğun yardımına koşan bilge sinek Bay Cızbız’la tanışacak; Vivaldi’nin eşsiz müziğinden yararlanarak küçücük odanın içinde yarattığı dünyaya tanık olacaksınız. Danslarla ve görsel efektlerle zenginleşen oyunda çocuklar hem hayalgüçlerinin sınırsızlığını, hem de müziğin nasıl bir anlatım gücüne sahip olduğunu keşfedecek. Bay Cızbız’ın ellerini birbirine sürtmesiyle yaşanan büyülü yolculuğa siz de katılmak ister misiniz?
 
Oyun Aralık ayı boyunca her cumartesi pazar saat 13'te Beşiktaş Kültür Merkezinde.
Bilet fiyatları 20 TL., biletler www.biletix.com da
 
8) Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti, 22.Aralık.2013, 15.00, İş Sanat Kültür Merkezi
"Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti" orijinalinden farklı olarak içinde bir de özgün masal barındırıyor.

İlk ve ortaokul öğrencilerine yönelik yazılan oyun hem çocukları tiyatro, opera, bale ve klasik müzik gibi sanatın farklı dallarıyla tanıştırmayı hem de eğlendirerek onlara hoşça vakit geçirtmeyi amaçlıyor.

Oyunun tamamında yer alan opera ve müzikallerden seçilen masallaştırılmış şarkılar ve aryalar
 
Biletler tam 22.50, Öğrenci 17.50, www.biletix.com da
 
9) Şehir Tiyatroları Aralık Ayı Oyunları


Şehir tiyatrolarının İstanbul'un çeşitli semtlerindeki sahnelerinde birbirinden güzel çocuk oyunları sahneleniyor. Ali Baba ve Kırk Haramiler, Pırtlatan Bal, Damlaların Dansı, Edi'nin Annesi Nerede?, Karagöz Tatlıcı, Fareli Köyün Kavalcısı, Kedi ile Palyaço , bizim favori oyunumuz Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt. Oyunların çoğunu Poyraz'la izledik ve çok beğendik. Üstelik bilet fiyatları sadece 3 TL. fakat çok çabuk tükendiğinden ay başında bilet almakta fayda var. Sahnelerin gişelerinden bilet alabileceğiniz gibi aynı zamanda aşağıdaki linkten üye olabilir ve online bilet satın alabilirsiniz.
http://bilet.ibb.gov.tr/frame.asp

10) Ayas, İlk Türk Çizgi Sinema Filmi Vizyonda


Pepe'nin yaratıcısı Ayşe Şule Bilgiç ve ekibi tarafından yapılan ilk türk çizgi sinema filmi Ayas vizyona girdi. Çocuğunuz sinemada uzun süre konsantre olup film izleyecek yaşa geldiyse zevkle izleyebilir. Poyraz henüz bu kadar uzun süre tv yada sinema izlemeyi sevmediği için ben henüz götürmedim ama götürüp şansımı denemeyi düşünüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder