9 Aralık 2013 Pazartesi

Anish Kapoor Sakıp Sabancı Müzesinde

 

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank’ın işbirliğinde, önde gelen uluslararası sanatçı Anish Kapoor’un Türkiye’deki ilk kapsamlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Akbank’ın 65. Yılı kapsamında sponsor olduğu sergide, Anish Kapoor’un eserleri 10 Eylül 2013 – 5 Ocak 2014 tarihleri arasında SSM’de ziyaret edilebilecek.
 
 
Dünyanın en ünlü heykeltraşlarından birinin sergisine geçen pazar gitme fırsatı buldum. Sergi Sakıp Sabancı Müzesinde ve pazar öğlen sahil şeridinde kahvaltı etmek isteyenlerin oluşturduğu trafikte biraz uzun vakit geçirdiğimiz için Poyraz arabada uyuyakaldı bu yüzden bu sergiyi karnımdaki minikle gezdim :) (Evet 2.bebeğimiz yolda kendisi henüz 15 haftalık :)


 Eserler çok değişikti , derinlik hissi vermiş ama tam olarak bir düzlemde mi yoksa bir çukur var mı yok mu ben anlayamadım ama gezmekten zevk aldığım bir serge oldu. Poyraz uyanık olsaydı eminim onun da ilgisini çekerdi yani çocukla da rahatlıkla gelinebilir bence. Ayrıca Sakıp Sabancı Müzesi çocukların müze gezmesini teşvik amacıyla çocukla gelen bir ebeveynden ücret almıyor. Kendilerini bu uygulamadan dolayı tebrik ediyorum.
 
Anish Kapoor Kimdir ?
Hindistan’ın Bombay eyaletinde 1957 yılında doğmuş olan Anis Kapoor’un babası bir Hindu annesi ise Yahudi’dir. Yapmış olduğu sanat eserlerinde Hinduizm,Yahudilik,Hristiyanlık ve İslam düşünce tarzlarını yansıtmaktadır.1970’den bu yana sanat eserleri üreten Anis Kapoor,1990 yılından sonra daha yetkin işler üretmeye başlar,bu sayede Kapoor dünyadaki en parlak heykeltraş olarak anılmaya başlamıştır.
Yaklaşık olarak 30 yıldır Londra da yaşayan Anish Kapoor,çalışmalarını Güney Londra da bulunan atölyesinde sürdürmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder