8 Ekim 2013 Salı

Roma'da Gezilecek Yerler


Poyraz'la olan hayatımızda bir ilki gerçekleştirip onu teyzelerine emanet edip eşimle İtalya'ya gittik. Her ne kadar blogun adı çocuklu geziler olsa da bu güzel ülkeyi mutlaka yazmam lazım elimdeki geziyle ilgili tek blogda burası olduğundan buraya yazacağım :) 1 haftada o kadar çok gezdik ki bir yazı dizisi olacak, 8 günde 6 şehir, 1 göl gezdik, sayısız güzellik gördük, ben İtalya'yı çok beğendim. Her şehri ayrı güzel ama en çok Roma'yı beğendim sanırım o yüzden yazmaya Roma'dan başlıyorum :)
 
Roma’da görülecek yerler İtalya’nın diğer şehirlerine göre çok daha fazla , boşuna başkent olmamış sanırım. Adam akıllı gezeyim derseniz en az 3 yada 4 güne ihtiyacınız var ama Türkiye’den kalkan paket turlarda genelde 1 maksimum 2 gününüz oluyor bu güzel şehri gezmek için. Ve tur firmaları genelde şehir merkezine uzak noktalarda konaklattıkları için şehrin gecesini yaşayamıyorsunuz o yüzden şimdiki aklım olsa Roma’ya turla gitmem J Roma’ya Pegasus’un Sabiha Gökçenden çok uygun fiyata uçuşları oluyor onları takip edip uygun fiyata bilet ayarlar öyle giderim böylece oteli de şehir merkezinde seçme şansım olur. Roma’da gezerken bir dahaki Roma turu için merkezde karşıma çıkan otelleri üşenmeyip not ettim buyurun Hotel Palladium, Hotel Accademia, Hotel White, Hotel Siena, Hotel Forum)  Turla gidince bu şansınız olamıyor. Neyse uygun uçak bileti buldunuz birde güzel otel ayarladınız ve artık Roma’dasınız diyelim, nereleri gezmeli , nerelerde yemek yemeli, ulaşımı nasıl sağlamalı.

 
Roma’da ulaşım çok gelişmiş hem metro hem otobüsle dolaşmak çok rahat. Metro duraklarında makineden biletinizi alıyorsunuz,  Roma’daki ilk tespitim kimse otobüslerde akbil basmıyor J otobüs bileti alıyorsunuz ve otobüslerde içerde iki makine var bunlara okutmanız lazım fakat 2 gün boyunca kaç kere otobüse bindiysem turistler dışında bilet okutan görmedim, hatta onların bile işi çözmüş olanları bilet falan okutmuyor herkes geçip oturuyor bizde ilk seferlerden sonra artık bilet almamaya başladık ve hiçbir sorun da yaşamadık. (Tabii bu noktada bana güvenmeyin, kendi maceranızı yaşayın :)
 
Dediğim gibi Roma’da gezilecek yerler saymakla bitmiyor şehre gidince ilk iş olarak bir turizm enformasyon ofisi bulup harita alın, şehirde görülecek yerlerin birçoğuna yürüyerek gidebilirsiniz bu yüzden harita önemli. (Ama deli gibi yürüyüp kendinizi yormayın ne de olsa otobüsler bedava J )Eğer Roma’da 3 gün yada daha fazla kalacaksınız mutlaka ROMA PASS alın kişibaşı 35 Euro, fakat metro, otobüs ve trenlere ücretsiz biniyorsunuz ve 2 müze giriş hakkınız var. Kolezyum ve Borghese için kullansanız zaten 25 Euro ediyor.


Daha sonra kendinize bir görmek istediğiniz yerler listesi yapın, kalacağınız gün sayısına göre bunların içinden seçim yapıp gezinize başlayın. İtalya’da hele de yaz mevsiminde her şey kuyruk demek, özellikle güneşin altında uzun kuyruklar beklemek can sıkıcı olabiliyor, mümkünse güne erken başlayın ve çok kuyruk olabilecek yerlere (Kolezyum, Vatikan Müzeleri, Borgehese Galerisi gibi) erken saatte gidin. Hatta özel ilgi alanınıza giren müze ve galeriler için İtalya’ya gitmeden internetten bilet alabilirsiniz.
1-      Kolezyum  (Şehrin tarihi arenası) burayı genelde turlar dışarıdan gösteriyor, özel ilginiz varsa 12 Euro’ya bilet alıp , uzun bir kuyruk bekleyip girebilirsiniz.
 
2-      Konstantin Zafer Takı – Kolezyum’un hemen önünde oradan geçerken zaten göreceğiniz bir eser, biz oradayken restorasyon çalışması yapılıyordu.
 
3-      Aşk Çeşmesi – Roma’nın olmazsa olmazı – Fontana Di Trevi – günün değişik saatlerinde 3 kere gittik her seferinde aşırı kalabalıktı. Mutlaka sizde bu çeşmeye para atıp dileğinizi dileyin.

4-      İspanyol Merdivenleri – Aşk Çeşmesinden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehrin en popüler buluşma noktalarından biri olmuş. 2 gece kaldık ikisinde de akşamları bu merdivenlerde oturduk.

5-      Vatikan – Roma’ya gelip görmeden olmaz. St.Pietro Bazilikası insanı hayran bırakan bir eser. Şort ve askılıyla girmek yasak gideceğiniz gün ona göre giyinin ve mümkünse erken saatte orada olun içeri girmek için uzun bir kuyruk oluyor.
 
6-      St.Angelo Kalesi – Vatikan’ın hemen karşısında , arada bir cadde var , yürüyerek ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti ödeyip (10,5 Euro) yukarı çıkın, harika bir manzarası var, sadece manzara için bile kaleye çıkmaya değer.
 
7-      Borghese Galerileri – İçeri girmek için 6 saat kuyruk bekleyenlerin bile olduğu rivayet edilen hatta aynı gün girmenin imkansız olduğu söylenen, dünyanın en güzel sanat eserlerini barındıran galeriler. Biz gitmedik, özel ilginiz varsa önceden bilet alıp gitmekte fayda var.Villa Borghese Bahçeleri – Şehrin göbeğinde yemyeşil kocaman bir alan.
 
8-      Piazza Del Navona – İtalya’nın her şehrinde irili ufaklı çok güzel meydanlar var. Navona Roma’nın en güzel meydanlarından biri, görmeden dönmeyin. Roma Müzesi de bu meydanın sol köşesinde.
 
9-      Via Del Corso – Şehrin ana caddesi, mağazaların çoğu burada, alışveriş yapmak istiyorsanız bu caddeyi bulun. İtalya’da şehir merkezlerinde AVM yok, şehirde alışveriş için en uygun yerler bu caddelerdeki mağazalar.
 
10-   Roma Forumu & Palatine – Kolezyum’a yürüme mesafesinde, antik kent. Hatta hem kolezyum hem roma forumunu 12 Euro’luk bir bilet alıp gezebiliyorsunuz.


11-   Vittoria Emanuel Anıtı – Venedik Meydanında harika bir eser, sadece otobüsten görmekle yetinmeyin, inin, Venedik meydanını gezin, bu eseri inceleyin.

12-   Pantheon – Giriş ücretsiz, çok güzel bir eser, mutlaka görün.

13-   Della Repubblica Meydanı – Halk Meydanı, vaktiniz varsa gezin, çok geniş, güzel bir meydan.

14-   Via Venetta Caddesi – Turlar buraya genelde gece turunda götürüyorlar, Nişantaşı gibi çok şık bir cadde, lüks cafeler, pahalı mağazalar ve oteller, birkaç tane bakanlık binası var.
 
15-   Piazza Del Popolo - Halk Meydanı, oldukça geniş, çok güzel bir meydan.
 
Dediğim gibi Roma 1-2 günde gezilebilecek bir şehir değil, her yerinden tarih  ve güzellik fışkırıyor.  Biz 2 günde görebileceğimiz kadar yer görmeye çalıştık ama hiç müze gezemedik mesela, vakit kalmadı. Bu şehre hakkını verip gezmek için en az 4 gün lazım - ki o bile yetmez en güzeli 1 hafta :) Şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerini yazdım, bir dahaki yazıda biz nasıl gezdik, hangi rotayı izledik, ne yedik ne içtik onları yazacağım :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder