28 Ekim 2013 Pazartesi

İstanbul'da Çocukla Gidilecek 101 Yer - 2.Bölüm


İstanbul ve çevresinde çocukla gidilecek yerler yazı dizime kaldığım yerden devam ediyorum.

Açık havalarda gidilecek mekanlardan devam ediyoruz..

34) Vialand Temalı Park - Eyüp
Türkiye'nin Disneyland'ı konseptiyle açılan yepyeni bir temalı park. Biz henüz gitmedik ama gidenlerden güzel şeyler duydum. İlk açıldığında giriş ücretleri biraz yüksekti kişi başı 79 TL.olan ücreti şu anda 55 TL.ye düşürmüşler. 0-4 yaş ücretsiz. Giriş ücretini ödeyince tüm gün bütün oyuncaklardan faydalanabiliyorsunuz. Türkiye için oldukça büyük bir yatırım, çevre ülkelerden de turist çekmesi bekleniyor, umarım güzel işletilir ve kalıcı bir park olur.
İletişim : www.vialand.com.tr

 35) Aqua Club Dolphin - Bahçeşehir
Yazın gidilecek bir yer fakat bu listede olmasını istedim çünkü biz Poyraz'la gittik ve çok beğendik. Havuzları çok büyük, oyuncakları çok fazla , kesinlikle kalabalıktan rahatsız olmadık. Birçok yerden servis kaldırıyorlar, web sitesinden öğrenilebilir. Yiyecek içecek fiyatları çok uçuk değil. Çocuk havuzu oldukça büyüktü ve Poyraz çok sevdi..

 36) Sapphire AVM Seyir Terası
AVM gezmeyi çok sevmiyorum ve özellikle yazın tercih etmiyoruz ama fark yaratan yenilikler yapan yerleri seviyorum. İstanbul'u tepeden gören bu seyir terası da güzel bir hoşluk katmış şehre. Yurtdışında örnekleri çok fazla ama İstanbul'da varmıydı bilmiyorum, sana bir gün tepeden baktım güzel Istanbul diyebilmek için miniklerle seyir terasına çıkabilirsiniz.

 37) Beykoz Korusu
İstanbul Boğazına bakan manzarası ile harika bir orman ve yeşil alan. Çocukları özellikle yeşil alanlara götürmek gerek, devamlı apartmanları, binaları görüyorlar. Riva'ya kadar uzanan çok geniş bir Alana yayılan koruda yeme içme tesisleride var. Ormanda yürüyüş yapıp yorulunca birşeyler içmek mümkün.

38) Gülhane Parkı - Eminönü
Bizim çocukluğumuzda mini bir hayvanat bahçesi olan parkın bugün çehresi oldukça değişmiş fakat halen nefes alınan nadir parklarımızda biri. Çocuklarla Mısır Çarşısı turu yapıp, ardından tramvaya atlayıp soluğu Gülhane parkında alabilirsiniz.

39) Rönepark - Yeşilköy
Yeşilköy'de deniz kenarında, yemyeşil harika bir park. Mini hayvanat bahçesi ve restoranıyla çocuklarla bir gün geçirmek için oldukça ideal.
www.ronepark.com

 40) Cemile Sultan Korusu - Üsküdar
Kandilli'deki tarihi Cemile Sultan Korusu İTO tarafından canlandırılmış , kuruyan ağaçlar kurtarılmış, 2000 yeni ağaç dikilmiş ve çevre düzenlemesi yapılmış. Tabii İTO , 5 ayrı café restoran işletiyor korunun içinde. Boğaza nazır harika bir manzarada kahvaltı etmek ve sonrasında yeşil alanda bol bol koşup oynamak için ideal.
Hünkar Köşk'te her pazar brunch kişi başı 35 TL. Telefon :308 49 43

41) Bahçeşehir Park Gölet
Türkiye’nin ilk ve en büyük yapay gölü.
26 bin metrekarelik alana kurulu. İçinde çocuklar için trambolin, şişme oyun parkı, zıplama alanları, cafe ve restoranlar var.

KAPALI HAVALARDA GİDİLECEK YERLER

42) İstanbul Oyuncak Müzesi -Göztepe
Sunay Akın'ın kurduğu müze sadece çocuklar için değil büyükler için de harika vakit geçirilecek bir yer. Binlerce çeşit oyuncak var, 3 yaş ve üzeri için daha uygun olabilir zira daha küçükler dokunmak isteyebilir oyuncaklara. Çocukluğumuzun cin alileri de var, dünyanın dört bir ülkesinden gelmiş oyuncaklar da. Çok keyifli vakit geçirilecek bir yer, hafta sonları atölye çalışmaları da yapıyorlar, web sitesinden takip edebilirsiniz.http://www.cocuklugeziler.com/2013/04/istanbul-oyuncak-muzesi-goztepe.html
 
43) Rahmi Koç Müzesi - Hasköy 
Çocuklar için tam bir cennet, ben bayıldım, Poyraz’da çok sevdi.
O yaşta bile ilgisini çekecek o kadar çok şey vardı ki.
Bütün bir gün gezecek kadar büyük bir müze ona göre zaman planlamakta fayda var. Müze girişinde bebek arabası var, gezi süresince kullanabiliyorsunuz.

 
44) Turkuazoo - Forum İstanbul AVM
Bayrampaşa Forum Outlet’in içinde. Hem çocukların hem büyüklerin ilgisini çekebilecek kadar güzel bir yer yapmışlar. Ben çok beğendim, Poyraz bol bol oynadı, yengeçleri sevdi(!), etrafta koşturdu.


 
45) İyi Cüceler Kitapevi - Caddebostan
İstanbul'un nadir çocuk kitapçılarından. Kitap yelpazesi çok geniş her yaştan çocuğunuza uygun çok güzel kitaplar bulabilirsiniz. Yeni yayınları takip eden bir kitapçı hatta birkaç değişik dilde kitaplar bile bulunduruyorlar. Ayrıca çok güzel çocuk atölyeleri düzenliyorlar. Facebook ve twitter sayfalarından takip edebilirsiniz.

 
46) İKEA -Ümraniye
Ailecek vazgeçilmezlerimizden. Çocukla ilgili her detay düşünülmüş ve çok çocuklu gittiğimizde bile rahat ettiğimiz nadir yerlerden.

 
47) Efe Boz Çocuk Oyun Dünyası - Türkan Saylan Kültür Merkezi - Maltepe
Burada aynı zamanda hafta sonları ücretsiz çocuk oyunları oluyor, tiyatroya getirip sonra oyun yerine götürebilirsiniz. Oyun alanı ücretsiz.

 
48) Ümraniye Carrefour Çocuk Oyun Alanı
Anadolu yakasında gördüğüm en büyük kapalı çocuk oyun alanı. Kış ayları için ideal. Oyun alanının alt katı lunapark, yukarıya çıkan küçük bir merdiven var, orayı çıkınca saatlik kullanılan oyun yerine ulaşıyorsunuz. Genelde çok bilinmiyor ama çok güzel oyuncaklar var gerçekten.

 
49) İstanbul Modern - Karaköy
Bebekle müzeye gidilir mi diyenlere inat gidin, geçici veya süreli sergilerden birini gezin. Ben Poyraz ilk kez 19 aylıkken götürdüm , hiç sorun olmadı, sonrasın da bir kaç kez gittik. Buranın çocuklar için çok güzel atölyeleri oluyor, websitesinden takip edip, rezervasyon yaptırabilirsiniz. Çocuk atölyeleri ücretsiz.


 
50) Ayasofya - Sultanahmet
Ayasofya'ya girin , en tepeye çıkın, yukarıdan mekanın ihtişamına bakın. Mekanın büyüklüğü ve atmosfer eminim çocuğunuzun da ilgisini çekecektir.
 
51) Şişli Belediyesi Bilim Merkezi
Merkez Fulya'da , haftanın 7 günü 9-18 saatleri arasında açık.
 
52) Sakıp Sabancı Müzesi - Emirgan
Sergileri ve müzeyi çocuğunuzla gezebilir, bahçesinde soluklanabilirsiniz.
Çocuklar için yaz okulu ve çeşitli atölyelerde var. Mekanın bahçesi de çok güzel.


 
53) Retto Café - Küçükyalı
Anadolu yakasında çocuk kafesi konseptiyle kurulmuş en büyük mekan. Hem restoranı çok güzel, hem kapalı çocuk oyun alanı çok başarılı. Üst katında doğum günü kutlamaları, brunch ve yemekler düzenleniyor.

 
54) İstanbul Akvaryum - Florya
Dünyanın en büyük tematik müzesi olduğu söyleniyor ,görmeye değer.
En yakın zamanda gidilecekler listemde..
 
55) Kapalıçarşı
Yağmurlu bir günde gidin, yorulana kadar gezin. Her taraf rengarenk olduğundan çok ilgisini çekecektir. Yorulunca yemek yiyin, bir şeyler için ve akşama kadar gezmeye devam edin.
 
56) Pera Müzesi - Taksim
3 katlı hoş bir müze, çocukla rahatça gezebilirsiniz.
Müze gezisinden sonra Tünel’e kadar yürüyün, Tünel’i gezin.
 
57) Snowpark – Torium AVM – Beylikdüzü
Beylikdüzü’nde yeni açılan alışveriş merkezi Torium’un içindeki bu mekan değişik bir deneyim olabilir. Bunun aynısını Dubai’de bir alışveriş merkezinde görüp çok şaşırmıştım ve şimdi İstanbul’a yapıldı. Oysa burası kar yağan bir ülke, ama gene de güzel bir girişim.
Haftasonu anne baba çocuk giriş 50 TL.
www.torium.com.tr

58) Yerebatan Sarnıcı- Sultanahmet
İçerinin loş ortamı, her tarafta su oluşu, ters dönmüş Medusa heykeli çocuğunuza farklı bir ortam sunacak. Giriş 5 TL. Her gün 9 – 18.30 arası açık.
 
59) Atlantis Eğlence Merkezi – Cevahir AVM
Bu çocuk oyun alanı biraz gürültülü ama çok büyük, çok sayıda oyuncak var.
Neredeyse bir lunapark gibi. 3 yaş ve üstü için ideal, daha küçüklere uygun fazla oyuncak yok.

60) Santral İstanbul - Eyüp
Bahçesi çok geniş, çayır çimen ve çocukların koşturacağı büyük bir alan.
İçeride çok hoş sergiler oluyor. Beraber sergiyi gezip sonrasında bahçesinde dinlenebilir, oyun oynayabilirsiniz. 4 yaş ve üzeri için güzel atölyeler düzenliyorlar.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/10/santral-istanbul-eyup.html

61) Cam Ocağı Vakfı – Beykoz
20 bin m2 alana yayılı, Beykoz Riva nehrinin üzerinde sanat ve doğa ile baş başa kalabileceğiniz harika bir yer yaratmışlar. Atölyeler düzenleniyor. Her sene yılbaşı şenliği düzenleniyor, Poyraz’la şenliğe katıldık ve çok eğlendi , cam yapımını izlemek çok hoşuna gitti.
www.camocagi.org
http://www.poyrazligunler.com/2013/05/cam-ocag-vakf-yaz-senligi-2haziran2013.html

62) Jurassic Land – Forum İstanbul AVM
Toplam 10 m2 alana kurulu Avrupa’nın en büyük dinozor temalı parkı Eylül 2011’de İstanbul’da açıldı. Dinozor meraklısı çocuklar için çok güzel bir mekan tasarlamışlar. Giriş yetişkinler 28 TL, 2-16 yaş çocuklar 22 TL.
www.jurassicland.com.tr


63) İstanbul Arkeoloji Müzesi – Gülhane
Önce bahçesinde dolaşın ve içeride onu nelerin beklediğini anlatın. Sonra uzun uzun müzeyi gezin, eserlerle ilgili tahminlerde bulunsun, bir eser seçip onu bulmaca oynatın. Müze Pazartesi hariç hergün açık. Giriş yetişkinler için 10 TL.

64) Borusan Contemporary – Baltalimanı
Perili Köşk olarak da bilinen bu güzel bina Türkiye’nin ilk ofis müzesi olarak hizmete girdi. Çocuklarla gidilir mi diye düşünmeyin gayet güzel olur zira bir çocuk yanında giden yetişkinden ücret de alınmıyor. Normalde giriş ücreti yetişkinler için 10 TL. Müze sadece Cumartesi Pazar 10-20 saatleri arasında açık, hafta içi gezilemiyor.

65) Kültür A.Ş. Kültür Merkezleri
İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Kültür A.Ş her ay yüzlerce değişik etkinlik düzenliyor. www.kultursanat.org adresinden öncelikle evinize yakın kültür merkezlerini öğrenebilir ve buradaki etkinliklerin programına ulaşabilirsiniz. Tüm kültür merkezlerinde her haftasonu ücretsiz çocuk oyunları sergileniyor.

3.bölümde görüşmek üzere...

11 yorum:

 1. Maalesef Vizz Kids - Buyaka AVM kapandı. Bilginiz olsun

  YanıtlaSil
 2. Bilgi için çok teşekkürler Esra, listeden çıkardım. Sevgiler, Nihal

  YanıtlaSil
 3. Küçükyalı Retto Cafe'de kapandı. Bilginize

  YanıtlaSil
 4. Arkadaşlar Kadıköy Nautilus AVM içindeki eğlence alanı (Play Planet) konusunda önemli iki ayrıntı paylaşacağım:
  1. Çarpışan araba biriminden inanılmaz plastik yanığı veya kablo yanığı türevinde mide bulandırıcı ve kötü kokular geliyor. Eminim ki Kadıköy Sağlık Müdürlüğü bu konuda haberdar olmuştur. Buna rağmen izin verildiyse söylenecek birşey yok demek ki.
  2. Küçük çocuklar için olan bir oyun alanını birkaç hafta önce (bu yazıyı 1.1.2015'de yazdım) açtılar. Açıldığında yarım saati 10TL idi. Bugünden itibaren (1.1.2015) birden 20TL yapma kararı vermişler. Yönetimin bu fahiş fiyat artışını anlayabilmiş değilim. Burada çalışanlar da yetkisiz olduğu için birşey yapma derdinde değil. Haberiniz olsun...

  YanıtlaSil
 5. Ümraniye carrefour çocuk alanı da kapandi

  YanıtlaSil
 6. Ümraniye carrefour çocuk alanı da kapandi

  YanıtlaSil
 7. Elinize sağlık çok güzel derlemişsiniz, istanbul gerçekten gezilecek çok güzel bir şehir.

  YanıtlaSil
 8. İstanbul anadolu yakasında (kadıköye yakın olabilir) temiz bakımlı benim de çocugum oynarken onu gözleyip kahvemi içebileceğim fiyatları 15 tl yi geçmeyen bir yer yoktur di mi.. Burası hem pahalı hem de pis kalabalık yerlerle dolu...:( yardımcı olursanız çok sevinirim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göztepe Parkı içerisinde çocuklar için trafik eğitim merkezi var. Akülü arabalara binip gezebiliyorlar ailelerde cafede oturup izliyor. Elbette havanın iyi olduğu günler için geçerli.

   Sil
 9. Öncelikle paylaşım için teşekkür ederim. Anadolu yakasında ayrıca Speedcity var. Formula araçlarında yarışabiliyorlar. Oğlumun arkadaşının doğum günü münasebeti ile gitmiştik ve 6 yaşındaki oğlum Ralli simulatörünü rahatlıkla kullanabiliyor. Birlikte baba oğul ilk yarışımızı gerçekleştirdik. Herkese tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 10. Harika bir yazı olmuş, elinize sağlık. Listenize ek olarak bir kaç yer daha önermek isterim.Anadolu yakasında Viasea Tema Park ve Viasea Akvaryum.Ayrıca Kidzmondo harika bir yer.Alternatifleride var tabi.

  YanıtlaSil