10 Ekim 2013 Perşembe

İstanbul'da Çocukla Gidilecek 101 Yer... 1.Bölüm

Evet sevgili anne - babalar yeni yazı dizimle karşınızdayım :)) aslında uzun süre üzerinde çalıştım bu yazının, mekanların çoğuna kendim gittim, gitmediklerime de sırayla gidiyorum. Toplu olarak çok uzun bir yazı olacağından birkaç gün arka arkaya parçalar halinde yayınlamaya karar verdim.
Hepinize çocuklarınızla keyifli geziler, Sevgiler...


İSTANBUL’DA ÇOCUKLA GİDİLECEK 101 YER – 1.Bölüm

 AÇIK HAVALARDA GİDİLECEK YERLER


1)      Miniatürk – Haliç
Bütün bir gün gezecek kadar büyük bir yer. İçinde Beltur’un işletmesi olan güzel bir restoran, çocuk parkı, buz müzesi, hediyelik eşya mağazası ve hemen yanında go-kart pisti var.
Giriş 5 TL.             
www.miniaturk.com.tr
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/miniaturk-halic.html

2)      Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi – Darıca
Her sene mutlaka 2 kere gidiyoruz, Poyraz hayvanları çok seviyor. Hayvanat bahçesi konseptine karşı olsak da bu hayvanları başka yerde görme şansı olmadığı için gidiyoruz. Hayvan çeşidi bol, ayrıca diğer park , cafe alanları da gayet güzel. Giriş ücreti yetişkin 20 TL., 5-17 yaş arası 15 TL, 0-4 yaş ücretsiz
www.farukyalcinzoo.com
http://www.cocuklugeziler.com/2012/11/istanbuldaki-tek-hayvanat-bahcesi-darca.html
http://www.cocuklugeziler.com/2012/10/faruk-yalcn-hayvanat-bahcesi-darca.html

3)      Özgürlük Parkı – Göztepe
Anadolu yakasının yüzölçümü en büyük parkı, senelerdir severek gidiyoruz.  Arka tarafında piknik yapmak için tahta masa ve sandalyeler var, bahar aylarında bu masalarda yer bulmak için erken gitmek gerekiyor. Parkın içinde belediyenin işlettiği ve fiyatları gayet makul (örneğin tenis kortu kiralama saati gündüz 5 TL, Akşam ışıklandırmalı 15 TL ) olan halı sahalar ve tenis kortu var. Ayrıca anfi tiyatro var burada her yaz ücretsiz önce çocuk sonra yetişkin tiyatro festivali düzenleniyor. Yemek için güzel bir cafesi var, ortasında havuz, bol yeşillik alan va parklarıyla şehrin en güzel nefes alma duraklarından.
http://www.ozgurlukparki.com/
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/ozgurluk-park-goztepe_10.html

4)      Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi – Ataşehir
Anadolu yakasının tek botanik parkı, içeride çocuklar için harika park alanları var. Havuzda yüzen ördekleri seyrederek tahta masalarda piknik yapabilirsiniz. Giriş ücretsiz, içeride su dahil hiçbir şey satılmıyor piknik için gerekli malzemeleri yanınızda götürmeniz gerekli. Mangal yasak. Çok çeşitli bitki türleri var, bunları inceleyebilirsiniz, ayrıca güzel bir kütüphanesi var. Burada hem çocuklar hem yetişkinler için botanikle ilgili kurs ve etkinlikler düzenleniyor, websitesinden takip edebilirsiniz.
www.ngbb.gen.tr
http://www.cocuklugeziler.com/2013/04/nezahat-gokyigit-botanik-bahcesi.html
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/nezahat-gokyigit-botanik-bahcesi.html

5)      Ortaköy
Ortaköyü semt olarak ilk gençlik yıllarımdan beri çok severim. Poyraz’la da birkaç kere gittik, deniz kenarında dolaşıp, cafelerde vakit geçirebilir, deniz kenarında park sefası yapabiilr, kumpir yiyebilirsiniz.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/poyraz-ortakoyde.html

6)      Ümraniye Çırçır Ormanı
Ormanın içine yapılmış olan Trabzonpark tesislerinde birçok restoran mevcut. Ayrıca hafta sonları piknikçilerin akınına uğruyor burası. Bizde pikniğe gittik ve ormanın içine daldık Poyraz’la. Ormanda paint ball oynayan gruptan biraz korktuk ama onun dışında güzel bir ormanlık alan, yeşillik özleyenler için ideal.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/12/ormana-gidelim-crcr-orman-umraniye.html

7)      İstiklal Caddesi , Beyoğlu
Bütün gününüzü İstiklal’de gezerek geçirebilir ve hiç sıkılmazsınız. Sabah Barcelona cafede kahvaltı, öğlen nordsee’de yemek, öğleden sonra Limonlu Bahçe’de limonata ve profiterol  keyfi. Arada Hacı Muhiddin’den miniğinize şekerleme alabilirsiniz.
http://www.cocuklugeziler.com/2013/04/beyoglunda-bir-gun.html
http://www.cocuklugeziler.com/2012/10/limonlu-bahce-taksim.html

8)      Belgrad Ormanı, Sarıyer
Belgrad Ormanı nüfusu 17 milyonu bulan şehrimizin en önemli nefes alma noktalarından birisi. Hem ağaç zenginliği , hem doğasıyla çok güzel bir orman. Günümüzde çocuklar maalesef binaların içinde büyüyor, doğaya hasretler bu nedenle fırsat buldukça ormana gitmek onlar içinde güzel olacaktır. Ormanda keşif yürüyüşlerine çıkabilir, piknik yapabilir ve doğa içinde bir gün geçirebilirsiniz.
http://belgradormani.com/
http://www.cocuklugeziler.com/2012/12/mekan-onerisi-belgrad-ormani.html

9)      Fenerbahçe Parkı
Deniz kenarında, yemyeşil bir park. İçinde çocuk oyun alanı, cafeler, piknik için birkaç tahta masa mevcut. Senelerdir orada olan Romantika dışında pek kimsenin bilmediği gizli bir merdivenle inilen Baraka’yı tavsiye ederim, denizin dibinde kahvaltı edebilirsiniz. Ne zaman gitsek onlarca gelin fotoğraf çekimine rastlıyoruz , bu da çocuklara değişik geliyor. Çimenlerin üzerinde piknik yapmak yasak, soluklanmak için cafeleri tercih edebilirsiniz.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/fenerbahce-park.html

10)   Beylerbeyi Sarayı
Sarayı kapalı bir günde de gezebilirsiniz ama benim asıl tavsiye edeceğim açık havada sarayın boğaz manzaralı harika bahçesinde güzel bir kahvaltı. Denize sıfır olan bahçedeki cafeyi  belediye işletiyor sanırım ki fiyatlar oldukça makul, kahvaltı tabağı 10-15 TL arasında, boğaza nazır böyle bir kahvaltı keyfi için biraz erken kalkıp yer bulmak gerekiyor. Rezervasyon Tel : 0216 321 93 20 .
Sarayın girişinde sadece 1 TL.vererek bahçeye girebiliyorsunuz ama kahvaltıdan sonra rehberli gerçekleşen saray turuna da katılmanızı tavsiye ederim. Biz Poyraz’la gezdik sarayı , önce durmaz grubu rahatsız eder diye düşünmüştüm ama hiç öyle olmadı ve severek gezdi oğlum sarayı.
http://www.cocuklugeziler.com/2013/04/beylerbeyi-saray.html

11)   Caddebostan Sahil
Yürüyüş, parklarda oyun, yeni açılan Beltur cafelerinde yemek.

12)   Bebek Semti
Sabah erkenden yola düşün. Bebek Kahvesi’nde deniz manzaralı bir masa kapıp kahvaltı edin, Bebek Parkı’nda öğlene kadar oyun oynayın, uykusu gelince arabasıyla sahilde gezdirip uyutun, sonra güzel bir cafeye oturup birşeyler içip dinlenin ve Boğaz havasının tadını çıkarın.
http://www.cocuklugeziler.com/2013/02/bebekte-bir-tur.html
http://www.cocuklugeziler.com/2012/10/bir-guzel-semt-bebek.html

13)   Eminönü
Sabah erken kalkıp ilk vapura yetişin (bizim gibi Anadolu yakasında oturanlar ). Vapurda simit ve çayla kahvaltı edin, ya da Eminönü Saray’da kahvaltı keyfi yapın. Mısır Çarşısı’na girin. Her taraf o kadar renkli ki, sizin minik etrafı seyre dalacaktır. Elinden tutup gezdirin. Yeni Camii’nin önünde güvercinleri besleyin. Hazır gitmişken birkaç oyuncakçıya da götürün, ufak tefek bir şeyler alın.

14)   Yıldız Parkı – Beşiktaş
Malta Köşkü’nde güzel bir kahvaltının ardından korunun içinde gezinin, her taraf yemyeşil. Ördekleri besleyin, isterseniz piknik sepetinizle gidip piknik yapın.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/yldz-park-malta-kosku.html

15)   Maçka Parkı
Yorulana kadar parkta oynatın. Teleferiğe binin, hemen yanındaki lunaparkta vakit geçirin.
http://www.cocuklugeziler.com/2013/05/macka-park-besiktas.html

16)   Emirgan Korusu
Köşklerden birinde kahvaltı ve sonrasında yeşil alanlarda oyun. Dilerseniz tahta masalarda piknik yapın, sincapların peşinde koşun.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/emirgan-korusu-dostlar.html

17)   Çengelköy Çınaraltı Çay Bahçesi
Sabah çok erkenden (zira hemen dolan bir mekan) yollara düşüp bir masa kapın, kahvaltılıklarını ister evden götür ister oradan alın. Tarihi fırından simit, süper börekçiden mutlaka börek alın. Çocuk etrafta kedileri kovalayıp her daim orada olan oyuncakçı amcadan top alıp oynasın. Kahvaltıdan sonra sahilde yürüyüş yapın.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/cengelkoy-cnaralt-cay-bahcesi.html

18)   Büyükada
İskele civarındaki cafelerde çay-kahve ya da donduma keyfi yapın. Faytonla adayı turlayın.
Bebekle-çocukla Aya Yorgi’ye tırmanmak zor, ama faytonla meydana kadar gidip çay bahçesinde oturabilirsiniz. Ben hamile kaldığımdan beri Aya Yorgi’ye çıkamadım, burnumda tütüyor. Bu yazıyı okuyan çocuksuz bir insansanız, lütfen benim yerime tepeye çıkıp Kır Lokantası’nda enfes Marmara Denizi manzarası eşliğinde güzel bir yemek yiyin , şarap için. O zorlu parkuru tırmandığınıza pişman olmayacaksınız.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/ada-vapuru-yandan-carkl-buyukada.html

19)   Atatürk Arboretumu – Sarıyer
Belgrad Ormanı yolunda harika bir doğa eseri. Üniversiteler burayı ders yapmak için kullanıyor, yeşillikler içinde çocukla çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Bitkilerin üzerlerinde isimleri yazıyor, çok güzel bir göleti var. Giriş ücretli kişibaşı 10 TL.
http://www.cocuklugeziler.com/2013/07/ataturk-arboretumu.html
http://www.orman.istanbul.edu.tr/Atat%C3%BCrk%20Arboretumu

20)   Prens Adaları – Kınalıada, Heybeliada, Burgazada
Bostancı’dan kalkan ilk vapura binip daha önce hiç gitmediğiniz bir adaya gidin. Biz Poyraz karnımdayken böyle yapıp ilk defa Heybeliada’ya gitmiş ve güzel vakit geçirmiştik.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/11/knaladada-bir-gun.html

21)   Moda Semti
Moda’nın çocuk parkı güzeldir, ufaklığı bol bol oynatabilirsiniz. Çay bahçeleri harikadır, oturup keyif yapabilirsiniz. Etrafta bol miktarda kedi ve köpek var, hayvanları seven anne-baba ve çocuklar için ideal. Gitmişken Ali Usta’dan dondurma yemeyi unutmayın.

22)   Ümraniye Meydan AVM
Güzel havalarda kapalı AVM’lere girmek istemeyenler için iyi bir alternatif. Açık havada alışveriş yapın, İkea’da köfte yeyin, çocuğu dönme dolaplarda eğlendirin.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/umraniye-meydan-avm.html

23)   Polonezköy Country Club
Kahvaltı ya da yemek saatinde gidebilirsiniz. İçerisi aynı zamanda mini bir hayvanat bahçesi. Açık büfe brunch kişi başı 35 TL. Havuzu da var, isterseniz günlük havuza girebilirsiniz. Kahvaltı olmadan içeri giriş 8 TL, içeride kendin pişir kendin ye mangal yapılıyor, hamaklar, tahta masalar mevcut. Çok sıcak havalarda pek tadı çıkmıyor, biraz esintili bir havada daha keyifli olabilir.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/10/polonezkoy-country-club.html
http://www.piknikpark.com/

24)   Viaport AVM
Buraya ilk açıldığında gitmiştim, konsept olarak açık havada olması çok güzel. Geçenlerde tekrar gittim, çok gelişmiş. Güzel bir lunapark yapmışlar, hemen girişinde hayvanlar koymuşlar, ortalıkta gezinen kazlar filan vardı. Poyraz hem hayvanları hem lunaparkı sevdi, ayrıca kapalı mekan değil. Bu bile gitmek için yeterli bir neden. Birçok outlet mağaza var bebeği uyutup alışveriş yapabilirsiniz.
http://www.viaport.com.tr/

25)   Galata Kulesi
İstanbul’a tepeden bakın. Kulenin içinde genelde turistlerin gittiği bir restoran var ama kuleye çıkmak için illa restorana gitmek zorunda değilsiniz. Giriş ücretini ödeyip yalnızca manzarayı seyredip, fotoğraf çekmek için yukarı çıkabilirsiniz.
http://www.cocuklugeziler.com/2013/01/galata-kulesi.html

26)   Bostancı Lunaparkı
Çocukluğumda en sık gittiğimiz yerlerden biriydi, halen de varlığını koruyor. Yazın gece geç saatlere kadar açık. Gitmeyeli yıllar oldu, Biraz daha büyüdüğünde Poyraz’ı mutlaka götüreceğim.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/11/bostanc-lunapark.html

27)   Pierre Loti – Eyüp
Tepeye mümkünse bebek uyurken çıkın ki rahat bir kahve için. Uyanınca beraber teleferiğe binin, çevreyi gezin.

28)   Yoros Kalesi – Anadolu Kavağı
Muhteşem boğaz manzarasına sahip bu kaleye çocuğunuzla birlikte çıkın, hem manzarayı seyredin, hem kaleyi keşfedin. Kale görmek genelde çocukların çok ilgisini çekiyor.
http://www.cocuklugeziler.com/2013/01/yoros-kalesi-anadolukavag.html
http://www.cocuklugeziler.com/2013/05/mekan-onerisi-anadolu-kavag.html

29)   Küçük Çamlıca
Su Köşkü’nde yemek yiyebilir, yürüyüş yollarında mis gibi çam ve değişik ağaçların kokuları eşliğinde gezinti yapıp, tepede İstanbul manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca tepenin muhtelif yerlerindeki çocuk parklarında çocuklarınızı oynatabilirsiniz. Büyük Çamlıca’ya nazaran burası çok daha sakin ve huzurlu.

30)   Bilmediğiniz bir semte keşfe çıkın
Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gidip orayı çocuğunuzla birlikte keşfedin. Mesela ben bu madde için Samatya’yı seçtim. En kısa sürede Poyraz’la gidip keşfedeceğim bu semti.

31)   Kız Kulesi – Üsküdar
Doğma büyüme İstanbulluyum 33 yaşımda Kız Kulesine gittim, hep önünden geçeriz , harika manzarasına bakarız ama bugüne kadar ertelemişiz. Önce Üsküdar sahilde Filizler Köftecisinde bir güzel karnınızı doyurun, sonra biletinizi alıp minik teknelerle kız kulesine geçin, kuleye tırmanın, manzaranın tadını çıkarın, Poyraz merdivenleri oyun yeri olarak kullandı ve kule fikri çok hoşuna gitti.

32)   Polonezköy
Çok sayıda mekan var hepsi de birbirinden güzel. Her yıl Haziran ayında Kiraz festivali yapılıyor biz bu sene gittik, dans gösterilerini izledik. Polonezköy’e gitmişken Polina’da ev yapımı pasta yeyin.
http://www.cocuklugeziler.com/2012/09/polonezkoy-kiraz-festivali.html

33)   Göztepe 60.Yıl Parkı
Kocaman bir alana Kadıköy Belediyesi harika bir park yaptı, buradaki oyuncaklar çok değişik ve başka yerde yok, çocuklar burada acayip eğleniyor. Ayrıca peyzajına çok para harcanmış her taraf çiçeklerle dolu ve çok güzel görüntüler oluşturuyor. İçinde kafe vs. yok, piknik yapmak yasak ama çocuk oynatmak serbest J Bu harika parkı Working Mother sitesinde anlattım.
http://workingmother.com.tr/index.php/component/k2/item/721-göztepe-60-yıl-parkı

Kapalı havalarda gidilecek yerler, restoranlar, istanbul’a yakın kaçış rotaları yazımın 2. Ve 3.bölümünde sizinle olacak..

Not : Lütfen yazımı izinsiz kopyalamayın, teşekkürler.

7 yorum:

 1. harika bir kaynak elinize sağlık

  YanıtlaSil
 2. Göztepe 60.yıl parkı İstanbul Büyükşehir Belediyesinin para ve emek harcayarak yaptığı bir parktır. düzeltirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 3. harika bir yazı olmuş elinize sağlık...

  YanıtlaSil
 4. İyi bir çalışmanın sonucu'da iyi olur.

  YanıtlaSil
 5. İyi bir çalışmanın sonucu'da iyi olur.

  YanıtlaSil