7 Mayıs 2013 Salı

Gölcük Gölü, Bolu


Bolu merkezine göre güney yönde ve 16 km uzaklıktadır.
Bolu içinden 15 km’lik asfalt yolla çıkılabilen Gölcük, Abant Gölü’nün doğal yapısını andırıyor. Ama Abant’tan daha küçük. Denizden yüksekliği ise 1250 metre.

Çevresi sık çam ormanıyla kaplı Gölcük, hafta sonlarında çok kalabalık oluyor. Ankara’dan, İstanbul’dan günübirlik gelinebilir. Sabah erken yola çıkıp 2.5 saatte Gölcük’e ulaşmak mümkün.
 
30.Ağustos tatilini fırsat bilip gittiğimiz Bolu tatilimizde keşfettik bu gölü ve bayıldık. Abant gölüne daha önce çok gittiğimiz için değişiklik olsun dedi ve gittiğimize değecek kadar güzel bir yerle karşılaştık. Bir kere minik bir göl ve çevresi rahatlıkla yürüyerek gezilebiliyor yani yürüyüş yapmak için ideal. Manzarası harika bankta oturup saatlerce seyredebilir insan.


Burası çevreden gelenler tarafından mesire yeri olarakda kullanılıyor, tahta banklar var ve insanlar piknik yapıyor. Yemek yemek için bir restoranda mevcut. Bizde banklarda oturup mini piknik yaptık. Bozcaada’dan aldığımız üzümleri Gölcük gölü kenarında yedik :)

Daha sonra gölün etrafında yürüyüşe çıktık, oğlumla bol bol foto çektirdik. Manzara çok güzel olunca insan her yeri fotoğraflamak istiyor.


Gölün kenarında minik bir tren var, binip gölün etrafını gezebiliyorsun. Kartpostallarda görünen o meşhur evin önünden geçtik bir kaç kez trenle yanında inekler otluyordu çok hoş bir manzarası olan harika bir ev ama ne işe yaradığını çözemedim, orman bakanlığının sanırım. Gölün kenarında mini bir park var, Poyraz’la orayı keşfettik ve bol bol oynadık.


Gölde deniz bisikletine biniliyor, önce ben biraz tırstım ama sonra oraya kadar gitmişken binelim dedik. Can yeleklerini giyince durumun ciddiyetini anlayan Poyraz pek yaramazlık yapmadı biraz benim biraz babasının kucağında takıldı ve çok hoşuna gitti bu iş. 

Bolu’ya gelenlerin mutlaka gelip burada bir gün geçirmesini tavsiye ederim, çok çok güzel bir doğa harikası. Çevresinde balık tutabilir, piknik yapabilir, deniz bisikletine binebilir, harika bir gün geçirebilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder