25 Nisan 2013 Perşembe

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, AtaşehirNezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş ve başlangıçta ‘hatıra parkı’ amacına yönelik bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanmıştır.Önce yol inşaatı nedeniyle yapısı aşırı derecede bozulmuş toprak ıslah edilmiş; sonra 32 hektarlık park alanına takriben 50.000 ağaç ve çalı dikilmiştir.
Daha sonra amaç değiştirilerek, bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanarak 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış ve 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiştir.


İstanbul’un Anadolu yakasında, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun(Ankara) birleştiği kavşakta bulunmaktadır. Bahçe kavşaktaki anayollar ile bağlantı yolları arasındakiadalar üzerinde kuruludur ve sekiz adadan oluşmaktadır. Alan, Karayolları Genel Müdürlüğü ile ANG Vakfı arasındaki bir protokolle 2025 yılına kadar bu hizmete tahsis edilmiştir. NGBB, İstanbul’a %12 oranında yeşil alan sağlamasıyla İstanbullular için bir nefes alma noktası olmasının yanı sıra, bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir.


Anadolu yakasında gerçekten nefes alınan , çok güzel bir yeşil alan. E-5 kenarında olduğu için biraz araba gürültüsü geliyor ama genede ortam size gürültüyü unutturuyor. Kazlarla, ördeklerle birlikte kahvaltı edebiliryosunuz.

 Biz buraya sık sık kahvaltıya veya pikniğe gidiyoruz. İçeride büfe yok su dahi satılmıyor bu nedenle hazırlıklı gitmek gerekli, herşeyi yanınızda götürüp, tahta masalarda piknik yapabilirsiniz. Yazın masalar erken saatte dolabiliyor ama kışın gitmek için bile ideal bir bahçe.


 Çocuk keşif bahçesi tamamen ahşap oyuncaklardan oluşuyor, çok değişik oyuncakları var. Bulmaca duvarı, etkinlik alanı, ağaç evi, çocukların ilgisini çekebilecek çok hoş alanlar yaratmışlar.
Bilmece kutuları çok hoş olmuş. Etkinlik alanındaki duvarın tasarımını da meraklı miniğinde çizeri olan kişi yapmış ve çok başarılı olmuş.


Pikniğinizi yapıp, keşif bahçesinde yeterince vakit geçirdikten sonra diğer adaları gezmenizi tavsiye ederim. Her yerde çocuğun ilgisini çekecek değişik şeyler var. Çok güzel çicekler, bitkiler, kütüphanesi, havyanları ile tüm günü sıkılmadan geçirebilirsiniz.

Bahçeye ulaşıp park ettikten sonra tünel gibi bir yerden geçiliyor, duvarlara çok çok güzel bitki resimleri asmışlar, resimden foto çektim.

İçeride resimdekilerden daha güzel çicekler ve daha güzel birçok değişik bitki var, bahçeyi gezip bitkileri çocuğunuza tanıtabilirsiniz. Ayrıca bahçede hem çocuklar hem yetişkinler için atölye çalışmaları düzenleniyor ve ücretsiz. Websitesinden takip edebilirsiniz.Ulaşım ve iletişim bilgilerine http://www.ngbb.org.tr/tr/iletisim.html ulaşabilirsiniz. Bahçeye giriş ücretsiz.

3 yorum:

  1. Giriş ücreti nedir.yiyecek goturmek problem olmuyor değilmi

    YanıtlaSil
  2. Giriş ücretsiz, yiyecek götürmek serbest zaten içeride hiçbir şey satılmıyor (su dahil)

    YanıtlaSil
  3. Çalışanları tam bir hanzo.nasıl konuşmaları gerektiğini henüz bilmiyorlar...

    YanıtlaSil