10 Nisan 2013 Çarşamba

İstanbul Oyuncak Müzesi, Göztepe

 
 
İstanbul Göztepe'de Sunay Akın'ın açtığı oyuncak müzesi evimize çok yakın olmasına rağmen bugüne kadar Poyraz'ı özellikle götürmedim. Biraz büyüsün, anlasın diye bekledim ve 3 yaşından sonra nihayet vaktidir deyip, müzeye gittik. Müzenin sokağına gelince sizi 2 dev zürafa karşılıyor bunlar aynı zamanda sokak lambası olarak da kullanılıyormuş, çok güzeller.

Müze 3 katlı bir köşke kurulmuş, açıkcası giderken bu kadar büyük bir koleksiyonla karşılaşacağımı ummuyordum. Harika parçalar var, Sunay Akın büyük emek harcayıp bütün bu güzel oyuncakları biraraya getirmiş , sadece bir araya getirmekle kalmayıp bunları çocukların görmesi için müzeye dönüştürmüş, ne kadar teşekkür etsek azdır.
 
Müze dediğim gibi 3 katlı ve her katı birbirinden güzel oyuncaklarla dolu. İlk giriş katında henüz Poyrazı gezdirmeye başlamadan kendi çocukluğumun oyuncaklarıyla karşılaştım. Hem duygulandım hem sevindim. Bence illa çocuğu olanlar değil herkes bu müzeyi ziyaret etmeli, çocukluğunun oyuncaklarıyla karşılaşıp nostalji yapmalı.
 
Müzeye Poyraz arkadaşı Onur'la geldi, ikisi birlikte gayet güzel gezdiler. Ben önce oyuncakları kesin ellemek isterler diye düşünmüştüm ama yanılmışım büyümüş bunlar herhalde müze nasıl gezilir öğrenmişler herşeye sadece baktılar, incelediler. Uzay kısmını çok beğendiler.

 
Müze dünyanın dört bir yanından itinayla toplanmış yüzlerce oyuncakla dolu. Özellikle Avrupa ülkelerinden gelen oyuncaklar yoğunlukta gibi geldi bana. Her biri özenle toplanmış ve kategorize edilmiş. Yılların emeği olmalı bu kadar oyuncağı toplamak. Herhalde Sunay Akın bu miniklerin yüzlerindeki mutluluğu gördükçe yaptığı işin yorgunluğunu unutuyordur yani umarım öyledir zira ciddi emek ve sabır işi bütün bunları bir araya getirmek.

 
Müzenin harika bir bahçesi var , aynı zamanda doğumgünleride kutlanan çok güzel bir cafesi var. Hatta biz ordayken çok güzel bir doğumgünü kutlanıyordu. Doğumgünü kutlamak için çok iyi bir alternatif. Bahçesinde yazın çay kahve içip oturup, dinlenebilirsiniz.

Bahçede atölye olarak kullanılan kapalı bir bölüm daha var ve burada çok güzel atölyeler düzenleniyor. Aylık programlarını müzenin sitesinden ve www.hadianne.com adresinden takip edebilirsiniz, her hafta sonu mutlaka birşeyler düzenleniyor. Ayrıca her zaman ahşap oyuncak satışı var , oyuncağı alıp boyayabiliyorsunuz.
 
Çocuğunuzla güzel saatler geçirip, kendi çocukluğunuza da bir yolculuk yapmak isterseniz mutlaka bu müzeye gidin. Hem miniğiniz hem siz çok eğleneceksiniz. Giriş ücreti yetişkinler için 10 TL. İletişim bilgileri :

İstanbul Oyuncak Müzesi

Adres: Göztepe Mh., Dr. Zeki Zeren Sk No:17, Istanbul
 Telefon:(0216) 359 4550

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder