30 Nisan 2013 Salı

Hindiba Pansiyon, Bolu

 
Buraya uzun yıllardır gitmek istiyordum. Ormanın içinde , nehir kenarında taş evlerden oluşan bir pansiyon. Bu yıl 30 ağustos tatilini fırsat bilip çok önceden 2 gecelik rezervasyon yaptırdık. Pansiyon Bolu’ya 80 km. uzaklıkta Mengen ilçesine bağlı. Yedigöller yolu üzerinde çok hoş ormanlık bir yolda. 30.Ağustos’ta sabah erkenden yola çıkıp 11e doğru Mengen’e vardık. Mengen oldukça küçük bir ilçe. Aşçılarıyla meşhur , merkezi biraz eski kasabaları andırdı bize. Yemek yiyecek düzgün tek bir yer olarak Mengen Lezzet dünyasını bulduk ve güzel bir kahvaltı ettik.

Öğlene doğru pansiyona gittik odamızın hazırlanmasını beklerken bahçeyi keşfe çıktık. Poyraz hayatında ilk defa ağaç ev gördü, çok hoşuna gitti, babasıyla tırmandılar, hoş ev denemez ama, bir ağaca da ilk kez tırmanmış oldu. Hindiba’ya gelmeden önce web sitesinde de okumuştum 3 tane köpekleri var ve bunlar her daim ortada, hatta yürüyüşe çıkarken size eşlik ediyorlar. Poyraz zaten hayvanları çok sevdiğinden önce köpeklerle tanıştı.
 
Daha sonra odamıza yerleştik. Odaların hepsi minik taş evler, içerisi çok hoş döşenmiş.  Sade fakat işlevsel. Duvarlar taştan ve odaya ayrı bir hava katıyor. Bizim kaldığımız odada çift kişilik yatak dışında 2 tane tek kişilik yatak vardı yani 2 çocuklu bir aile rahatlıkla sığar. Banyo ahşap ve gayet kullanışlı, duşlar temiz ve sıcak su bol.
 

 
Odamıza yerleştikten sonra biraz bahçede vakit geçirdik. Pansiyon normalde akan ama mevsim itibariyle kurumuş olan bir nehrin kenarına kurulmuş , karşısı, sağı , solu çevresi orman. Bahçede her yan ahşap, banklar, salıncaklar, ağaç ev. Hemen çevreyi keşfe çıkmadan önce biraz dinlenmek istedik ve doğada sanat aktiviteleri yaptık ailecek.
 
Sabah çok erken yola çıktığımızdan eşim dinlenmek için biraz uyudu bizde Poyraz’la yüyüşe çıktık. Her taraf orman olduğundan birçok yürüyüş parkuru var biz çok uzaklaşmayalım biraz yürüyüp döneriz diye düşündüm, zira oğlum yürümeyi pek sevmez. Bu mini keşif gezimizde hamile bir inekle karşılaştık ve gezimizin devamı sürekli olarak bu ineği aramakla geçti :) Poyraz ineğin hem yanına gitmek isteyip hem kaçarak kendiyle çelişip durdu yavrum
 :)
 
Neyse yürüyüşümüze devam ettik , ormanda gidiyoruz ama in cin yok sadece Poyraz ve ben ileride bir ev gözüküyor bizde o tarafa doğru yürürken birden uzaktan 2-3 tane köpek gördüm, tabii acayip tırstım.  Poyraz’ı kucağıma aldım, elimede tahtadan bir sopa aldım ama hayvanlar hızla bize doğru koşuyor bende yola ulaşmak için koşuyorum , ter içinde kaldım. Yola ulaşsam da ne olacak ne araç geçiyor, ne insan , neyse köpekler yanımıza kadar geldiler ama allahtan hiçbirşey yapmadılar ben korktuğumla kaldım ve o anda anladım ki yok arkadaş ben şehir insanıyım doğa insanı değil. 

Tırsa tırsa pansiyona geri döndük, eşimi uyandırdık ve sonraki yürüyüşleri ailecek yaptık :) İnsanın yürümeyi sevmeyen çocuğu olunca ormanada bebek arabasıyla gidebiliyormuş onu da yaşayıp gördük.

Pansiyonda ahşap oyuncaklardan oluşan güzel bir park, bol miktarda hamak mevcut. Nereye giderse gitsin park arayan bir bünyeye sahip olan çocuk milleti için bir salınca, bir tahtaravalli çok şey demek. Yanımızda topta götürmüştük, kendine bir arkadaş da buldu bizimki. Parkla, topla ve köpeklerle gayet güzel vakit geçirdi.  Akşam yemeğini çeşit olarak çok olmasada doyurucu ve lezzetliydi. Yemekten sonra hava acayip soğumuştu , pansiyonda daha önce kalanlar ateş yaktılar. Bildiğin kamp ateşi gibi oldu, çevresinde oturup çay içtik. Poyraz ve diğer çocuklar çok sevdi bu işi.

Yalnız tek sorun ateşin çevresinden ayrılınca her tarafın oda dahil çok soğuk oluşuydu. Tarih 31 ağustos olmasına rağmen oda inanılmaz soğuktu normalde ısıtma sistemi var ama mevsim itibariyle çalışmıyordu ve biz resmen donduk. Kat kat battaniye, yorgan sermeme rağmen bir türlü ısınamadık. Poyraz üşütecek diye çok korktum. Gece ritüelimizi ihmal etmedik tabii ki.
 
 Odayıda, pansiyonuda, çevreyide çok beğenmeme rağmen bu ısınma sorunu yüzünden 2 gece yerine 1 gece kaldık. Ertesi sabah kendimizi restorana attık, zira orada soba yanıyordu ve ısınan tek yerdi,kahvaltımızı ettik.
 

Kahvaltıdan sonra eşyalarımızı toplayıp pansiyondan ayrıldık. Buraya tekrar gelmek isterim ama ya yazın hava güzelken yada kışın ama kaloriferler yandıktan sonra. Doğa tatili yapmak isteyenlere kesinlikle tavsiye edebileceğim bir yer. Araçla Yedigöllere çok yakın ama yol çok bozuk olduğu için ben eşimi ikna edemedim gitmeye. Yol toprak ve uzun süre çok bozuk olduğundan çocukla gitmek biraz riskli gözüktü bize.
 

Pansiyonla ilgili bilgilere bu linkten ulaşabilir, online rezervasyon yaptırabilirsiniz. http://www.hindibapansiyon.com/
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder