18 Şubat 2013 Pazartesi

Gezi Önerisi : MUDURNU

 
Mudurnu Bolu iline bağlı şirin bir ilçe. Abant gezimizde, gölü gezdikten sonra kısa bir yolculukla bu Mudurnu'ya geldik. Oğlum araba yolculuğu sırasında uyuduğundan o babasıyla arabada uyurken ben bu şirin ilçenin sokaklarını arşınlayıp bol bol fotoğraf çektim. Mudurnu konaklarıyla meşhur, çok güzel konakları var gerçektende. Mudurnu tavuklarıyla meşhur ve ilçeye girişte sizi kocaman bir tavuk heykeli karşılıyor.(Söylentiye göre dünyanın en büyük tavuk heykeliymiş) Sokakları gezerken eski ve yeni binalar yan yana, konakların çoğu sanırım restore edilmiş. Birçoğu dışarıdan çok bakımlı duruyor. Bunların bir kısmı otel, pansiyon veya restoran olarak hizmet veriyor.

Abant'tan Mudurnuya yaklaşık 15-20 dakikada ulaştık, Abanta kadar gelecek olanlar burayada birkaç saatini ayırabilir. Konaklarda bir öğle yemeği yemekde güzel bir fikir olabilir. Mudurnu sırtını yüksek kayalara dayamış, baya bir tırmandım yukarılara ve sokaklarını gezdim.
 
Mudurnu'ya bizim gibi haftasonu geldiyseniz şanslısınız zira pazarı Cumartesi günleri kuruluyor. Çevre köylerden gelen teyzeler taze ve doğal ürünlerini satıyorlar pazarda. Bende pazarda kısa bir tur atıp hem yerel ürünlerden hem taze meyve aldım.

Merkezde yer alan Yıldırım Beyazıd Hamamı 2007 yılında restore edilip hizmete açılmış, kubbeleriyle çok hoş görünen bir hamam. Hayatında hiç hamama gitmemiş bir insan olarak dışardan bana çok cazip göründü.
 
Mudurnu'nun en meşhur konaklarından biri Hacı Şakir Konağı, daha önce gezi programlarında da rastlamıştım buraya. Otel ve restoran olarak hizmet veriyor, içini gezmedim ama dışardan bile oldukça güzel görünüyordu. Daha bol vakti olanlar burada yemek yiyebilir, eminim içide çok hoştur.
http://www.mudurnu.com.tr/haci-sakirler-konagi , iletişim bilgilerini buradan alabilirsiniz.

Mudurnuda birde çok güzel bakırcılar çarşısı varmış, benim oğlan arabada uyuyor olduğundan ben çok uzun süre kalıp heryerini gezemedim ama gidecek olanlar bakırcılar çarşısınıda gezip hediyelik birşeyler alabilir. Bölgeye gelirsem tekrar gezeceğim bu şirin kentten meşhur Mudurnu Saray Helvası alarak ayrıldım.
Gezi tarihi : 9.Haziran.2012

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder