3 Ocak 2013 Perşembe

Yoros Kalesi - Anadolukavağı


Yoros kalesi İstanbul'da Anadolukavağı sırtlarındaki Doğu Roma döneminden kalma kaledir. İmparatorluk zayıf düştükten sonra Cenevizlilerin eline geçmiş ve uzun süre onların elinde kalmıştır; bu yüzden bir Ceneviz kalesi olduğu inancı doğmuştur.Adının nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. "Kutsal yer" anlamına gelen Hieron'dan geldiği görüşü oldukça yaygın olmakla birlikte, antik çağ tanrılarından Zeus'un sıfatı olan "uygun rüzgarlar" anlamına gelen ourios'tan geldiği de iddia ediliyor. (kaynak www.wikipedia.org)
Poyraz hayatında ilk defa Bozcaada Kalesine gitti ve kale olayını çok sevdi. Gerçi Bozcaada kalesi de sevilmeyecek gibi değil. İstanbul'a döndüğümüzde bu kadar savaşlara sahne olmuş bu kentte kale yokmu diye düşündüm ve buldum varmış Yoros Kalesi. Bir Cumartesi sabahı atladık arabaya hadi dedik kaleye gidiyoruz.

Anadolukavağına geldikten sonra kaleye giden levhaları takip ediyorsunuz. Harika manzarası olan bir yol hatta biz yol üzerinde durup gözleme yedik, köylülerin kurduğu tezgahlardan alışveriş yaptık. Geze geze kaleye ulaştık. Kalenin girişinde cafe ve restoranlar var hepsininde manzarası harika. Buralara çocuksuz gelip güzel bir akşam yemeği yemeyi kafaya koyduk :p

Kaleye biraz tırmandıktan sonra bir boşluğa ulaştık bizden başka insanlarda vardı, bir kapı var ve bir amca ısrarla kapıyı kapamaya çalışıyordu, ama bir takım insanlar kapıyı açtırınca bizde daldık içeri ve harika bir manzarayla karşılaştık. Kaleden geriye çok fazla duvar vs. kalmamış ama manzara görülmeye değer gerçekten.


Biz yolda köylü teyzelerin yaptığı gözlemeleri yerken Poyraz arabada uyuyordu ona da yanımıza almıştık, kalede harika manzara karşısında yedi küçük bey yemeğini. Ortalıkta dolaşan sahipsiz köpekler vardı ve geceleri buralar baya ıssız olur hissine kapıldım ama gene de sadece manzara için bile çıkmaya değer. Kaleye çıkmasanız bile sadece alttaki restoranlarda yemek yemek veya cafelerinde oturmak için gelinebilir. Bozcaada kalesinin yanından bile geçemez ama genede kale gördük mü gördük :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder