9 Ocak 2013 Çarşamba

Galata Kulesi

Galata Kulesi dünyanın en eski ve Galata'nın en önemli kulelerinden biri olup, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 507 yılında Fener Kulesi olarak ahşaptan inşa edilmiş.1348'te Cenevizlilerin idaresine geçen kule yığma taştan yeniden inşa edilmiş. 1453'te İstanbul'un fethiyle Osmanlı yönetimine geçmiş.
Güzel bir pazar günü dostlarımızla Taksim'de buluşup harika bir sokaktan yürüyerek kuleye geldik. Kulenin önünde kuyrukla karşılaştık, bir yandan sevindirici tabii ama bekleyenlerin çoğu turistti. Bizim kuzu beklerken fıstık yeyip, sağa sola takıldı.Yanımızda Poyraz'dan küçük bir bebek olduğundan ve arabasında uyuduğundan babalar aşağıda beklerken ben, arkadaşım Aslı ve Poyraz kuleye çıktık. Bir noktaya kadar asansörle çıkıp sadece son bir kat merdivenle çıkılıyor ama orası da çok dar bebek arabasıyla çıkmak zor olabilir. Yukarı çıktığımızda bizi harika bir manzara bekliyordu.


Ben kuleye daha öncede çıkmıştım ama Poyraz ilk defa çıktı ve çok hoşuna gitti. Pazar olduğu için çok kalabalıktı ve zaten dar bir alan olduğundan etrafın gezmek biraz zor ve açıkcası biraz korktum çocuğun eline yapıştım ama insan gene de o kadar yüksekte tırsıyor. Poyraz'ın çok hoşuna gitti ortam, değişik geldi sanırım.
Kulenin içi restorant olarak hizmet veriyor, kahvaltı, yemek, çay kahve servisi var. Bu kadar kalabalık olmayan bir günde gelip burada birşeyler içmek güzel olabilir. Ama biz çıktığımızda çok kalabalıktı ve rahat rahat gezemedik bile, biraz da yüksekten korktuğumdan (normalde korktuğumdan değil ama yanımda Poyraz olunca ve Poyraz çok hareketli olduğundan biraz korktum) çok fazla takılmadan indik aşağıda. Biraz da aşağıda fotoğraf çektik.
Kuleye giriş 6 TL. Rezervasyon yaptırıp kahvaltıya, akşam yemeğine de gelebilirsiniz. Turistler için geceleri eğlencede düzenleniyor. Kuleyle ilgili bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.galatatower.net/tarih.htm
Kulenin altında güzel cafeler var, ortamda güzel. Biz gene geldiğimi güzel sokaktan İstiklal Caddesine geri yürüdük. Tünelle kule arasındaki bu sokak bile başlı başına gezmeye değer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder