12 Aralık 2012 Çarşamba

Mekan Önerisi : BELGRAD ORMANI


Belgrad Ormanına en son ortaokuldayken pikniğe gitmiştim fakat büyüdükten sonra hiç gitmedim. Ve gittikten sonrada doğma büyüme İstanbul’lu biri olarak böylesine güzel bir ormana daha önce gitmediğim için epey hayıflandım. Anadolu yakasında oturuyorum ve nedense Belgrad Ormanı bana hep çok uzakmış gibi gelirdi oysa bir cumartesi sabahı erken saatte yola çıkınca yarım saat bile sürmedi ormana ulaşmamız. Sabah kahvaltısı için ormanın içinde Fatih Çeşmesi diye bir yere gittik.
Burasıtahta masa sandalyeleri olan güzel bir mekan. Açık büfe kahvaltısı güzeldi, çeşidi bol ve lezzetler yerindeydi. Burada aynı zamanda mangalda yapılıyormuş yani yemeğe de gelinebilir. Fakat biz yemek için piknik yapmayı düşündüğümüzden sadece kahvaltımızı edip Fatih Çeşmesinden ayrıldık.
Orman oldukça büyük bir alana yayılı ve biz çok kısıtlı bir kısmını gördük diyebilirim ve bu kadarınıbile ben çok beğendim. Ormana Neşet Suyu mesire alanı denen kısımdan girişyaptık burada malzemelerini yanında getirmeyenler için kafe ve restoranlar mevcut hatta mekanlardan birisi akşamki düğün için pembeyle süsleniyordu , kırk yıl düşünsem Belgrad ormanında evlenmek aklıma gelmezdi J Kafelerde oturmak istemiyorsanız daha içerilere gidip piknik alanında bir yer belirleyebilirsiniz , biz öyle yaptık. Aman orası hafta sonu çok kalabalık olur diyenleri iyi ki dinlememişiz zira hiç kalabalık değildi hatta tenhaydı bile diyebilirim. Belki Pazar günleri dolu oluyordur gerçekten ama Cumartesi böyle bir sıkıntı yoktu. Piknik alanlarında da tahta masa-sandalyeler mevcut, biz yemeğimizi burada yedik. Yere bir örtü serdik, çocuklar yerde bol bol oynadı.


Ayrıca ormanın içinde park bile var bizimkiler orda da bol bol oynadı, gözümüzün önünde park oluşu işimize yaradı, arada bir nefes alabildik.

Ormanda tek şaşırdığımşey atlar ve develer oldu. Bunları kiralıyorlar iyi güzel ama alıp binen insanlar yanımızdan, sağımızdan solumuzdan hızlı bir şekilde geçebiliyor, çocukların bol olduğu bir yerde bu benim biraz garibime gitti. Atların yaydığıkokuyu saymıyorum bile. Çocuklar önce korktular ama sonra yanlarına yaklaştılar hayvanların.

İkizler tam teçhizatlıgeldiklerinden minik Deniz için ayrı hamak, büyükler için ayrı hamak, sandalyeler vs. her şey hazırdı biz yanlarına vardığımızda. Biz genelde oturup muhabbet edip tıkındık ama aslında ormanda çocuklarla çok güzel yürüyüşlerde yapılabilir. Bu sonbaharda tekrar ormana gitmeye niyetliyim bu sefer keşif için..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder