13 Kasım 2012 Salı

Sakıp Sabancı Müzesi - Emirgan

 
Sakıp Sabancı Müzesi'ne geldiği günden beri gitmek istediğim Rembrandt ve Çağdaşları Sergisi'ni Poyraz'la birlikte gezdik. Bu müzeyi çok seviyorum, evime çok uzak, park problemi var ama herşeye rağmen senede birkaç kez gidiyoruz.Müzede şunu tespit ettim; Türkiye doğum oranı gayet yüksek bir ülke olmasına rağmen çocuklara tahammülün bir o kadar düşük olduğu bir ülke. Müzelerde, restoranlarda, otellerde, toplu taşıma araçlarında çocuklara tahammül sınırı çok düşük. Avrupada ve ABD'de bir aile 2-3 küçük çocukla çok rahat müze gezebiliyorken ben ülkemde tek çocukla müze gezerken gerildim resmen. İnsanların ve hatta çalışanların çocuklara bakışları, çocuk koşsa hemen müdahele etmeye çalışmaları çok saçma ve gereksiz geldi bana. Bana göre müze = kütüphane değildir, müzede sessiz olunacak diye bir kural yoktur, çocuk sabit durabilen bir canlı olmadığına göre haliyle koşacaktır ve bence bunda bir sakıncada yoktur. Tabii ki insanları rahatsız etmesine veya herhangi bir şekilde esere zarar vermesine göz yummam ama etrafta koşturmasının bir sakıncası yok bence.

Poyraz'ı sıkmadan ona eserleri anlattım, hatta bir ara sesli rehberden birlikte dinledik. Rembrandt ve Çağdaşlarının eserleri çok hoştu gerçekten 1600lu yıllarda yaşamış ressamların eserlerinin bu kadar yıl saklanmış olması çok güzel. Biz bir alt kata inip daimi sergi alanındaki Türk ressamların sergisinide gezdik, o da gayet başarılı eserler içeriyor.
 
Sakıp Sabancı Müzesinin binası, bahçesi ve yeride çok güzel. Yaz günlerinde bahçesinde dolaşmak bile insana keyif veriyor. Biz sergiyi gezip çıktığımızda çoktan gece olmuştu ve köprü bütün ışıklarıyla harika görünüyordu. Bu müze evime yakın olsaydı çok sık gideceğim bir mekan olurdu, maalesef ki çok uzak. Zaten günün 2.tespitide neden Anadolu yakasında müze yok şeklindeydi :)

4 yorum:

 1. Bu müze evime çok yakın olmasına rağmen henüz gitme fırsatı bulamadım.( yeni taşındım). Bir kere denedim ama iki çocukla sahildeki trafiği çekilecek gibi değildi.:( çocuklara tahammül konusunda haklısınız . Böyle ortamlarda anne gerildiği için çocuklarda haliyle hiç keyif almıyorlar. Çocuk dediğin merak eder.Oğlumda bu merak konusu aşırı olduğu için herhalde biz bir süre daha böyle yerlere gitmeyi erteleyeceğiz.:(

  YanıtlaSil
 2. Kabul edersen blogumda senin içi bir ödülüm var canım :) http://evrimardasevimli.blogspot.com/2012/11/iste-benim-blogger-odullerim.html

  YanıtlaSil
 3. Mürüvvet canım yorumlara bakma konusunda çok başarısız olduğumdan yeni gördüm, çok teşekkürler arkadaşım.

  YanıtlaSil
 4. Miniklerin annesi benim oğlumda çok meraklıdır ve zaten öyle olmalarıda gerekiyor bence. Hiç çekinmeyin gidin bu tür yerlere, ben öyle yapıyorum :)

  YanıtlaSil