25 Ekim 2012 Perşembe

Santral İstanbul , Eyüp

 
Santral İstanbul , Eyüp'te Bilgi Üniversitesinin kampüsü içinde harika bir müze ve sanat galerisi. Pazar günü yağmurlu bir öğleden sonramızı burada geçirdik. Önce Enerji Müzesini gezdik, Poyraz arabada uyuyup, uykusunu iyice almış olduğundan cin gibiydi ve keyfi yerindeydi. Müzeyi çok sevdi. Enerji müzesi deyince insanın gözünün önüne çok fazla şey gelmiyor ama çok hoş bölümleri var.
 
Silahtarağa Elektrik Santralinin 1913 ve 1921'de inşa edilen ilk makine daireleri , güçlendirilip korunarak Santral İstanbul Enerji Müzesine dönüştürülmüş.
 
Poyraz önce burda sıkılır belki diye düşünmüştüm ama yanılmışım çünkü elektrikle neler yapılabileceğini anlatmak için çeşitli bölümler yapmışlar ve bunların hepsinde bir takım düğmelere basıyorsun ve birşeyleri harekete geçiriyorsun bir çocuk için biçilmiş kaftan.Bizimki oynamaya doyamadı, düğmelere basmaktan bıkmadı usanmadı :))
 
Enerji Müzesini uzun uzun gezdik dolaştık, yorulunca oturup dinlendik ve tam o sırada içeri kaçak girmiş bir kediyle bile karşılaştık :) bizimki kediye bayıldı uzun süre kediyle köşe kapmaca bile oynadı. Kediyi uzun uzun sevdi.
 
Ana Galeride sürekli değişen güzel sergiler oluyor. Ahmet Gümüştekin'in Yansımalar Sergisi vardı, sergiyi Poyrazla gezdik.
 
Santral İstanbul tam bir kampüs gibi birçok farklı binası var. Krek değişik tarzda tiyatro oyunlarının sahnelendiği bir performans merkezi hemen karşısında Otto Santral var çok hoş bir restoran. Gene hemen karşısında Tamirane var ki burada caz eşliğinde brunchlar bile düzenleniyor. Kentli tüketicilere hitap eden güzel mekanlar oluşturmuşlar. Bilgi Üniversitesinde okuyan öğrencileri kıskandım şahsen üniversite kampüslerinin içinde böyle bir yer olduğu için çok şanslılar.
 
santralistanbul’da yer alan sergiler ile Enerji Müzesi, Pazartesi hariç hafta içleri saat 10.00-18.00 arası, hafta sonları ise saat 10.00-20.00 arası ziyarete açıktır. santralistanbul 1 Ocak tarihinde ve dini bayramların ilk günlerinde kapalıdır.
Santral İstanbula yetişkinler için giriş ücreti 15 TL.
Ulaşım İçin:
http://www.santralistanbul.org/pages/index/visit/tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder