2 Ekim 2012 Salı

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi - Darıca

Darıca’daki hayvanat bahçesine seneler önce gitmiştik sevgiliyle biraz harabe durumdaydı fakat haberlerde düzeldiğini birçok yenilik yapıldığını okumuştum ve Poyraz hayvanları çok sevdiğinden havalar düzelince gidilecek ilk yerlerden biri olarak listemdeydi. Bir değişiklik yapıp arabayla değil trenle gittik böylece kuzuda ilk defa trene bindi ve çok ilginç bir deneyim oldu onun için. Gebze banliyö trenine binip Osmangazi istasyonunda indik (Erenköy istasyonundan yaklaşık 50 dk.sürdü) oradan minibüslerde varmış ama biz taksiye bindik zaten çok yakın 7 tl tutuyor taksi. Hayvanat bahçesine giriş ücreti yetişkinler için 15 TL , 0-3 yaş arası ücretsiz. ,4-15 yaş arası 7,5 TL.
Hayvanat bahçesine girince solda bir sürü güzel papağanın olduğu kuşlar bölümü var daha sonra geze geze yolunuzu buluyorsunuz. Basında okuduğum kadarıyla Süreyya Yalçın’ın babası Faruk Yalçın buraya yardımda bulunmuş zaten ismi de Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi. Ayrıca firmalar ve şahıslarda herhangi bir hayvanın yıllık bakım ücreti için bağışta bulunmuş Puma’yı Nil Karaibrahimgil besliyor , timsahı Lacoste besliyor mesela. İlginç olan Flamingoları Flamingo isimli bir müzik grubu varmış onlar besliyor, çok iyi fikir bence. Ayrıca her tarafta lütfen hayvanlara yiyecek birşey vermeyin tabelası olsa da halk ve özellikle çocuklar sürekli yiyecek birşeyler veiryor hayvanlara ,velilerin çocuklara izin vermemesi gerek ama bizim millet söz dinlemiyor.
Bu bağışlardan dolayı hayvanat bahçesini güzelleştirmişler o eski bakımsız halinden eser yok çok beğendim gerçekten. Parkta 200 çeşit yaklaşık 2000 hayvan varmış biz hepsini gördük mü emin değilim çoğunu gördük ama uzun süre gezdik çünkü. Hayvanat bahçesini çocuklar için çok cazip hale getirmişler güzel bir oyun parkı yapmışlar.

Yorulunca dinlenip karnını doyurmak için kafeterya var, yanında hediyelik eşya dükkanı, ve hatta onun yanında küçük bir buz pateni pisti bile yapmışlar. Çocuklar için envai çeşit jetonlu jetonsuz oyuncak vardı. İyi mi kötü bilemedim çocuklar oyuncaklarla her yerde oynuyor ama aslan, zebra, kanguru, ayı, flamingo, penguen her yerde görmüyorlar. Park çok kalabalıktı halkın ilgisi hoşuma gitti daha önce hayvanat bahçesi ziyaretçi gelmediğinden yakınıyordu basında sanırım artık en azından hafta sonları geliyor insanlar. Aslan, Zebra,Ayı, flamingolar, çok çeşitli kuşlar, eşşek, lama, kaplumbağa, penguen, puma, timsah, maymunlar, balıklar ne ararsan var. Hatta bizim gittiğimiz gün zürafa gelmişti ama alışması için önce birkaç gün kapalı tutuyorlarmış göremedik, çalışanlar çok heyecanlıydı yeni üyeleri için.
 
Ben en çok kanguru ve penguenleri sevdim. Kanguruyu annelere benzettiğim için herhalde kesesinde minicik yavrusu vardı 5 ay kesesinde taşıyormuş yavruyu sonrada 9 ay emzirmeye devam ediyormuş. Bebek keseye girip emip dışarı çıkıyormuş ne tatlı dimi J Poyraz etrafta koştu, oynadı, hayvanları inceledi. Hayvanlara dokunamadığı için biraz gıcık oldu çünkü en sevdiği şey parkta sokakta gördüğü kedi ve köpeklere cici cici yapıp sevmek.

Bu tür yerlere gidip keşfediyoruz ama bunların hepsine Poyraz 3-4 yaşına gelince tekrar gitmek lazım biraz daha bilinci yerinde olsa daha çok zevk alır gibime geliyor. Gerçi bu haliyle bile gayet iyi vakit geçiriyor ve eğleniyor. Bizimki zaten sokak kuşu çocuğa atta de yeter , kime çekmiş acaba J Hayvanat Bahçesinde rahatlıkla bütün günü geçirebilirsiniz çok büyük ve güzel bir yer haline gelmiş, özellikle kuşların kafeste olması çok hoşuma gitmese de modern dünyanın vazgeçilmezi sanırım bu tip yerler. Keşle hayvanları doğal ortamında görme , çocuklarımıza gösterip öğretme şansımız olsa....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder