12 Eylül 2012 Çarşamba

Efe Boz Çocuk Oyun Dünyası - Maltepe


Efe Boz ismini belki televizyon veya haberlerden duymuşsunuzdur. Maalesef çok acı bir şekilde anaokulunun banyosunda üzerine lavabo düşüp hayatını kaybeden 5 yaşındaki minik yavru. Ailesine Allah sabır versin diyorum. Maltepe Belediyesi bu güzel yavrunun ismini yaşatmak için yeni açılan Türkan Saylan Kültür Merkezinin içine Efe Boz adına bir çocuk oyun yeri yapmış. Açılışını gazetede gördüm Efe’nin annesi kurdeleyi kesmiş kim bilir onun için ne zordur ama bir yandan da onun oğlunun adını buraya gelen tüm çocuklar görecek, onu anacak. Girişe onun güzel resimlerinden bir kolaj yapıp koymuşlar. Montessori eğitimi yahoo grubundan iki arkadaş buradan bahsetmişti benimde bu vesileyle haberim oldu. Cumartesi günü Poyraz’ı götürdük. Maltepede bir yerde kahvaltı ettikten sonra kültür merkezine gittik burası da çok güzel bir yer olmuş daha açılalı 1 yıl olmuyor sanırım bina çok güzel ve büyük çok çeşitli etkinlikler oluyor sanırım burada bende ilk defa gittim.
Poyraz kahvaltıdan sonra yolda uyumuştu ama allahtan oraya varınca uyandı. Oyun yerine ayakkabılarımızı çıkarıp birlikte girdik. Girişe anne babaların oturması için masa ve sandalyeler koymuşlar Serdar orada oturup kafa dinledi mesela. 2 tane LCD ekrandan da içeride oynayan çocuklarını seyredebiliyorsun. İçeride bol bol şişme oyuncak vardı.
Benim daha önce başka yerde görmediğim uzay gemisi gibi bir şey yapmışlar. İçinde çok güzel oyuncaklar var, benimkini soktum buraya oradan oraya atlayıp hepsini keşfetmeye çalıştı. Bir yandan da çirkin surat yapıyor. Oğlum diyorum özel bir şey yapmana gerek yok zaten çirkinsin :) kuzum benim.

Etrafta 3 tane at vardı önce binmek istiyor bindiriyorum inmek istiyor. Neyse biraz etrafta dolaştırdım bunu sonra inip atlarla kendisi oynamayı tercih etti. Bir ara atı topla beslemeyi çalıştı :)

Şişme oyuncaklara kendim girmek istemedim etrafta bir sürü çocuk vardı ve oyuncaklar beni taşımazda rezil olurum diye düşündüm :) bizimkini koyuyorum zaten ayakta zor duruyor birde kenara kadar gelip beni korkutmaya çalışıyor aklınca :)

Normalde alışveriş merkezlerindeki bu tip oyun alanlarında saatlik ücret ödüyoruz burası belediyenin yeri olduğundan ücretsiz fakat girişi diğer çocukları da düşünerek oyun süresini yarım saatle sınırlamamızı belirtmişler. Benimkine zaten aynı yerde yarım saat yettiğinden çıktık. Üst katında kütüphane, sinema salonu, dinlenme odası gibi yerler gördüm ama çıkıp bakmadık zaten kapalıydı o sırada. Oyun yeri kültür merkezinin –4.katında, asansörle çıkarken –2de tiyatro salonu olduğunu ve o anda Eti Çocuk Tiyatrosunun Pinokyo oyununun oynandığını duydum. Hemen o katta indik benim amacım Poyraz’ı içeri sokup tepkisini ölçmekti.
Oyun zaten başlamıştı rica edip en arkadan kapıyı açıp içeri girdik , bizimki karanlık bir ortam görünce önce şaşırdı baktım sahneyi ilgiyle seyrediyor. Merdivenlerden sessiz sessiz en öne kadar gittim 3.sırada boş yerler vardı oturduk. Benimki halen izlemeye devam ediyordu, oyun müzikli ve bol şarkılı olduğundan bizimkinin ilgisini çekti. Tabii ki pür dikkat izledi diyemem bir ara etrafını seyretti başka çocuklara baktı döndü tekrar sahneyi seyretti. Bir ara kucağımdan kurtulup sahneye doğru koşmaya yeltendi heh dedim sahneye çıkacak ve daha 1 yaşında sahne tozu yutacak yavrum J neyse hemen yakalayıp engelledim tabii. Poyraz’la bir ilki daha yaşamış olduk ve gördüm ki çocuk tiyatroları çok rahat ortamlar çocuklar istediği gibi konuşuyor. Daha büyükler ilgiyle izliyor ama küçükler baya rahat davranıyordu :) aslında ertesi gün Poyraz’ı ilk tiyatro denemesi için Bremen Mızıkacılarına götürmeyi planlıyordum bugün burada tiyatroyla karşılaşmamız iyi bir tesadüf oldu Poyraz’ın tepkilerini ölçmüş oldum. Ertesi gün 15 dk. İçin kadıköye gitmekten vazgeçtim, aslında gene de iyi karşıladı diyebilirim 6 ay sonra başlayabiliriz değişik oyunlar seyretmeye.

Not: Türkan Saylan Kültür merkezinde her pazar saat 12'de ücretsiz çocuk oyunu sahneleniyor, programa websitesinden bakabilirsiniz. http://www.tskm.org.tr/default.asp

1 yorum:

  1. Burası ne hoş bir yermiş Nihal. Teşekkürler vallahi, sayende bir sürü yer öğreniyoruz :))

    YanıtlaSil