10 Eylül 2012 Pazartesi

Ada Vapuru Yandan Çarklı - Büyükada

Bu blogun ilk yazıları 3 senedir oğlumla hayatımızı yazdığım http://poyrazligunler.blogpot.com dan gelecek, zira kendisiyle İstanbul ve çevresini bol bol gezdik geçtiğimiz 3 yıl içinde. Yazıları eski blogdan kopyalacağım için fotolarda minik Poyrazı göreceksiniz ama bilgiler güncel :) Bu 3 senede kapanan, taşınan mekanlar olmuş ama benim buraya alacaklarım test edip halen var olduklarından emin olduğum yerler olacak. Eskiden yeniye doğru gezilerimiz kronolojik arşivle burada da bulunsun, hepinize fikir versin. Keyifli gezmeler :)
Poyraz'ın ilk çocuk bayramı şerefine onu değişik bir yere Büyükadaya götürdük. Aslında 23 Nisan'da adaya gitme fikri biraz riskliydi çünkü 23 Nisan gayrimüslimler için dini bir bayram her yıl bu tarihte yüzlerce insan adaya gelip, Aya Yorgi'ye tırmanarak dilek diliyor ve bir inanışa göre bugün dilenen dilekler de gerçek oluyor. Bizim sevgiliyle Aya Yorgi tepesine tırmanmışlığımız çoktur ama tabii ki bebek arabasıyla oraya çıkmak gibi bir niyetim yoktu zaten oraya gidip de fayton kuyruğunu görünce niyetim olsa da vazgeçerdim :))
Bu gezimizle birlikte Poyraz bir sürü ilke imza atmış oldu. Önce ilk defa bir deniz taşıtına bindi. Niyetimiz vapura binmek olsa da fazla beklememek için motora binmeyi tercih ettik. İlk defa motora binip denizlere açılmış oldu minik kuş. Biraz öksürdüğünden ve burnu tıkalı olduğundan üşütür diye biraz tırsıyordum ama şansımıza hava çok güzeldi hatta fazla sıcaktı. Gene de içerde oturduk tabii ki ama dışarı çıkıp resim çekerken bile deniz ve martılar acayip ilginç geldi Poyraz'a. Bugünlerde sürekli kucaktan inmeye, aşağı atlamaya çalışıyor, kucağımızda yılan gibi kımıl kımıl yerinde durmuyor bu yüzden dışarıda fazla duramadan döndük içeri.
Sonra ilk defa adaya ayak bastı minik kedi.

İlk defa at gördü :))
İlk defa bu kadar topu birarada gördü ve çok sevindi :)

İlk defa annesine çiçek verdi :)

Adaya gelip de bisiklete binmeden dönülmez bunu 6 aylık oğlum bile biliyor :)
İlk defa çimenlere oturdu, çiçekleri inceledi, koparmaya çalıştı..

İlk defa günbatımını seyretti ...
** Bu yazıdan sonra defalarca gittik Büyükadaya, Bostancı iskelesi evimize çok yakın olduğundan severek yaptığımız aktivitelerden biride adalara gitmektir. İstanbul'da büyümeme rağmen adalarda hiç denize girmedi, adaya sadece gezmeye gideriz biz. Bazen hafta içi akşam gidip yemek yeyip, kahve içip döneriz. Poyraz'dan önce adada Aya Yorgi tepesine çıkıp harika manzara eşliğinde kır kahvesinde yemek yemeyi çok severdik, Poyraz'la en tepeye çıkmayı hiç denemedik (bilenler bilir çok uzun dik bir yokuşla çıkılır) bizimki iki adım bile atmadığından çok zor olur tepeye çıkmak. Biraz daha büyüyünce mutlaka gideriz. Adada son yıllarda çok hoş mekanlarda açıldı, gezmek, soluklanmak için çok güzel bir yer bence, sadece sokaklarında yürüyerek gezmek bile yeter.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder